Trendové řešení – velkoformátová dlažba

Trendové řešení – velkoformátová dlažba

12.12.2022
 

Koupelna se téměř nepozorovaně stala ústředním bodem soukromého bydlení a domácího komfortu. Dlouhou dobu se jí jako užitkové místnosti nevěnovala příliš velká pozornost, ale v posledních letech se to zásadně změnilo. Jednoduchý vlhko zvládající interiér, vybavený elegantním koupelnovým nábytkem a pohodlnými pohovkami, se v mnoha bytech stal skutečnou wellness oázou. Trendy materiál jsou v něm velkoformátové obklady. Díky malému množství spárovací hmoty vytvářejí prostornou a elegantní atmosféru i v malých místnostech. Jejich pokládka na podlahové prvky fermacell® není problém.

 

Sádrovláknité podlahové prvky se již dávno zabydlely v domácím koupelnovém vybavení. Výhody jsou prostě nepřekonatelné: zatímco mokré podlahy musí schnout přibližně čtyři týdny, po instalaci suchých podlahových systémů fermacell® mohou práce pokračovat prakticky okamžitě. Pouze lepidlo potřebuje v běžných klimatických podmínkách 24 hodin k vytvrzení. Poté je podlaha plně zatížitelná a lze ji pokrýt dlažbou libovolné velikosti.

 

Velkoformátové keramické obklady lze zpracovávat na sádrovláknitých podlahových prvcích fermacell® od tloušťky šesti milimetrů obkladu bez omezení délky hran. Zpracování velkoformátových obkladů z přírodního kamene je možné od tloušťky 15 milimetrů s délkou hrany maximálně 80 centimetrů. U obkladů z přírodního kamene o tloušťce 20 mm a více je možné dosáhnout délky hrany až 120 cm.

 

Pro pokládku velkoformátových keramických dlaždic neomezených rozměrů nebo dlaždic z přírodního kamene jsou vhodné prvky fermacell® Powerpanel TE nebo sádrovláknité podlahové prvky fermacell® bez izolace nebo s rubovou laminací z 10 mm dřevovláknité izolační desky. Výrobce u nich doporučuje pro další zvýšení rozměrové stability použít další třetí vrstvu sádrovláknitých desek fermacell® o tloušťce 10 mm nebo fermacell® Powerpanel H2O o tloušťce 12,5 mm. Základní podlaha musí být také obzvláště rovná a dostatečně odolná proti ohybu, tj. je přípustný maximální průhyb l/500.

 

Velkoformátová dlažba se pokládá tenkovrstvou metodou se speciálními lepicími systémy, které jsou schváleny výrobcem lepicího systému pro příslušný podlahový prvek a odpovídající rozměr dlažby.

 

Podrobné informace o zpracování velkoformátové dlažby najdete na www.fermacell.cz v sekci Ke Stažení v publikaci "Podlahové systémy fermacell – Plánování a zpracování“.

V současné době jsou v módě velké dlaždice. Délky hran 120 cm a více již nejsou neobvyklé. Jejich pokládka na podlahové prvky fermacell® není problém.

Foto: James Hardie Europe GmbH
 

×

Přihlašte se na certifikační školení!

Kapacita školení pro realizační firmy je omezená, tak nepropásněte svou šanci získat oprávnění k montáži protipožárních a akustických konstrukcí fermacell®
  • 6 x v ČR
  • ve spolupráci se Stavebninami DEK

  • Pod záštitou Cechu suché výstavby ČR
Zaregistrovat se můžete ZDE
×