V srdci původních Holešovic vzniká rekonstrukcí industriální budovy Tesla a dostavbou navazujícího rezidenčního bloku unikátní bydlení pro lidi, kteří se nebojí žít jinak. Cit pro genia loci tohoto tradičního místa průmyslníků, umělců a lidí, kteří milují život, osvědčil i investor projektu, který tady dokonale využil výhody suché výstavby: na stěnách, podlahách, fasádním plášti či podhledech jsou použity sádrovláknité materiály fermacell®, které tady uplatňují všechny své přednosti.
Promyšlené je i urbanistické řešení: Rezidence SO-HO Holešovice formuje typický holešovický blok s parkem ve vnitrobloku. Ten je koncipován jako polo veřejný zelený prostor s přístupem z jednotlivých vchodů, nebo z klidné ulice Tusarovy v jižní části projektu. Projekt SO-HO Rezidence nabídne v první etapě 148 bytů a loftů v dispozicích od 1+kk až po velké rodinné mezonety 4+kk. Lofty v přízemí poskytnou úctyhodnou světlou výšku 4,45 metru, ideální pro vložené patro a rozšíření bydlení o extra podlaží. Rovněž ostatní patra nabízejí nadprůměrné světlé výšky bytů a možnost propojení několika jednotek.
Investorem projektu přestavby bývalé továrny Tesla v Praze 7 - Holešovicích je společnost Cresco Real Estate
Autorem projektu konverze průmyslové budovy bývalého podniku Tesla Holešovice od návrhu po stavební povolení byl architektonický ateliér AAPP, s.r.o. pod vedením architekta Petra Průši a spolupráce Jiřího Tvrdého, Lukáše Bruthanse a Jana Kapitulčina. Poté zajišťovala projekční a inženýrskou činnost společnost projekt S15 s.r.o., v závěru se na projektu podíleli i projektanti investora. Generálním dodavatelem stavebních prací byla společnost Emexkon z Prahy.
Úkolem architektů z atelieru AAPP bylo transformovat stávající industriální objekt na bytový dům s doplňkovými funkcemi drobných služeb a na stávající budovu přidat ustupující podlaží. Investor na jejich návrhu ocenil skutečnost, že dokázali maximálně využít konstrukci skeletu a navrhli dispoziční řešení bytových jednotek v jednotlivých podlažích tak, aby získali maximum užitné bytové plochy a celková ekonomika akce mohla být co nejlepší.
Ačkoliv jsou Holešovice ohraničený malebným meandrem řeky Vltavy, na SO-HO Rezidence dominuje suchá výstavba
Budova byla již delší dobu nevyužívána, ale nosná konstrukce byla v relativně dobrém stavu. Všechny konstrukce, vyjma nosné konstrukce a dvou schodišťových jader byly vybourány, a to včetně fasády. Díky železobetonovému skeletovému konstrukčnímu systému byl vnitřní prostor poměrně variabilní a nebylo tedy problém do něj umístit byty kategorií 1+kk až 5+kk. Kromě bydlení budova také nabízí prostory pro komerční využití, pro které je vyhrazena část 1.NP směrem do ulice V Háji a část 1.PP.
Tady se v plné míře uplatnily typické vlastnosti sádrovláknitých desek a podlahových prvků fermacell® – statika, akustika, požární odolnost, široké možnosti povrchových úprav nebo certifikované konstrukce včetně použití konstrukcí bezpečnostní třídy RC3.
Předsazená zavěšená fasáda s ocelovou konstrukcí a opláštěním z desek fermacell®
Architekti již během přípravy projektové dokumentace pro stavební povolení začali řešit různé konstrukční varianty předsazené zavěšené fasády z lehkých tenkostěnných ocelových profilů. Investor se nakonec rozhodl pro montáž lehké fasády z jednotlivých prvků přímo na stavbě. Ing. Radomír Dvořák, technický konzultant společnosti James Hardie Europe k tomu dodává: „Fasádní plášť je v tomto případě řešen jako předsazená kovová konstrukce Borabella, opláštěná z obou stran sádrovláknitými deskami fermacell®. Na této skladbě je z vnější strany nalepený fasádní zateplovací systém (ETICS). Trochu unikátní je i systém lepení obkladových pásků (klinkerů) na ETICS, který je aplikovaný na našich sádrovláknitých deskách. Zde jsme dělali několik testování a odtrhových zkoušek, abychom dokázali přenést zatížení od fasády (ETICS + pásky) a působení větru na naše sádrovláknité desky.“
U mezibytových stěn jsou použity konstrukce se sádrovláknitými deskami fermacell® 1S32 s dvojitou kovovou konstrukcí a oboustranně opláštěné dvěma deskami fermacell®. Tyto konstrukce splňují vysoké požadavky na požární odolnost a akustiku a jsou ideální pro členění vnitřního prostoru jak v bytové a průmyslové výstavbě, tak i v administrativních a správních budovách nebo nemocnicích. Kromě těchto stěn jsou na holešovické rezidenci použity i konstrukce fermacell® 1S34, plnící požadavky na bezpečnostní třídu RC 3. „Tyto mezibytové stěny jsou zajímavé z toho důvodu, že jsme do konstrukce vložili ještě 5. desku, která nám takto zajišťuje vynikající akustické parametry (Rw= 74 dB), ale odděluje nám i instalace pro každý byt. Sousedi si tzv. „nekoukají na elektrické zásuvky“. Samozřejmě jsou certifikované na bezpečnostní třídu RC3, vysoká je i jejich požární odolnost (EI90 DP1),“ říká Ing. Radomír Dvořák.
Vnitřní dispozice bytů jsou vytvořeny pomocí standardních dělících příček fermacell® 1S10 a 1S11. Naopak v přízemí, kde se počítá s komerčními prostory a kde byla z důvodu možné variability využití požadována velmi vysoká požární odolnost (až EI120 DP1), jsou příčky z desek fermacell® Firepanel A1, které patří do nejvyšší evropské třídy reakce na oheň A1 dle ČSN EN 13501-1.
Z podlahových prvků fermacell® se v Rezidenci SO-HO uplatnily podlahy fermacell® 2E31 (2x10 mm sádrovláknitá deska fermacell® + 10 mm hobra) a 2E32 (2x10 mm sádrovláknitá deska fermacell® + 10 mm minerální vlákno). „Tyto podlahové prvky se používají ve skladbách suchých podlah ve staré zástavbě, zejména v rekonstrukcích starých staveb, ale i v novostavbách. Slouží hlavně jako kročejový nebo vzduchový izolant ve skladbě podlahy a splní i vysoké požadavky na zvukovou izolaci mezipatra,“ vysvětluje Ing. Radomír Dvořák a dodává: „Pro vyrovnání nerovností jsme použili náš Vyrovnávací podsyp fermacell™, což je speciální sušený minerální porobetonový granulát. Jeho specifické fyzikální vlastnosti umožňují mnohostranné použití a ekonomicky se s ním dají vytvářet efektivní konstrukce se zvukovou a tepelnou izolací a protipožární ochranou (podsyp je z granulátu třídy reakce na oheň A1). Díky nepravidelnému povrchu se zrna granulátu vzájemně zaklesnou a tak zajistí stabilitu podsypové vrstvy.“