Odvětrávaná fasáda rodinného domu s deskami fermacell Powerpanel H2O

Odvětrávaná fasáda rodinného domu s deskami fermacell Powerpanel H2O

02.12.2021
 

Zatímco mnohé části budov jsou před zraky kolemjdoucích skryté (základy, konstrukční systém, vnitřní technické vybavení apod.), fasáda dům chrání a současně mu dává jeho vnější tvář. Fasády tuzemských rodinných domů se nejčastěji realizují kontaktním zateplovacím systémem, ale čím dál více se i tady prosazují výhody odvětrávaných fasád. Povedenou ukázkou všech předností této metody je i novostavba rodinného domu na Vyškovsku.

 

Fasádu realizoval tým specialistů na suchou výstavbu pana Josefa Kudličky z Vyškova. Firma se montáží suchých konstrukcí zabývá už téměř 20 let a za tuto dobu získala mnoho zkušeností. Kromě montáže v interiéru je schopna zrealizovat i instalace a opravy fasád. Obklad z cementovláknitých desek fermacell® Powerpanel H2O je na rodinném domě umístěn na konstrukci Diagonal 2H, vnější vrstvu fasády pak tvoří omítka.

 

David Švábenský, technicko-prodejní konzultant společnost James Hardie Europe, která dodává na náš trh materiály fermacell® a fasádní obklady JamesHardie®, k deskám fermacell® Powerpanel H2O uvádí: „Tyto cementem pojené lehké betonové desky mají sendvičovou strukturu a jsou oboustranně vyztuženy alkalicky odolnou sklenou tkaninou. Své uplatnění nachází v interiéru i exteriéru, zejména na povětrnostními vlivy exponovaných plochách budov. Kromě provětrávaných fasád se výborně osvědčily i na soklech podhledů, atik či říms. Desky jsou voděvzdorné, nehořlavé a odpovídají třídě reakce na oheň A1. Oboustranné armování tkaninou a jádro desky s cementovým pojivem propůjčují deskám fermacell® Powerpanel H2O vysokou odolnost a vynikající stabilitu.“

 

Tuhá příhradová konstrukce Diagonal 2H z tenkostěnné oceli má únosnost až 70kg/m2 a její výhodou jsou kromě jiného i minimální bodové tepelné mosty. Konstrukce je také tolerantní k nerovnému podkladu, který je kompenzován ohnutím diagonálních prvků. Ve srovnání s hliníkovými systémy nabízí ocelový konstrukční systém menší tepelnou vodivost prvků a jejich minimální průřez. Použitý minerální izolant Mineral Plus je navíc natolik pružný, ale i dostatečně tuhý, že drží v konstrukci pouhým rozepřením. Majitelé domu ocení i skutečnost, že difúzně otevřené řešení s provětráním nebrání vlhkosti prostupovat skladbou do exteriéru.

 

Výhody předsazených provětrávaných zateplovacích systémů nejsou mezi širokou veřejností dostatečně známé, dílčí překážkou může být i jejich vyšší cena (ve srovnání s „klasikou“ jako je ETICS), ale jejich přednosti jsou značné a architekti a osvícení investoři je rádi využívají. Díky konstrukčnímu oddělení izolace a opláštění s ochranou před vlivy počasí jsou předsazené odvětrávané systémy energeticky velmi účinné, trvanlivé a ekonomicky efektivní. Konstrukce tohoto fasádního systému navíc zajišťuje, že vlhkost je trvale odváděna stoupajícím prouděním vzduchu a stěna zůstává suchá. To nejenže chrání celou konstrukci, ale také garantuje funkčnost izolační vrstvy. Propracovaný systém také chrání tepelnou izolaci před účinky počasí. Oddělení opláštění od nosné konstrukce zlepšuje spolu s izolací i index vzduchové neprůzvučnosti, což výrazně redukuje vnímaný hluk. S předsazeným zateplovacím systémem můžete navíc vyrovnat i nerovnosti v nosném podkladu. Systém také nabízí vedle svých nesporných tepelně-technických předností široké možnosti povrchových úprav (omítky, ale i keramický obklad, přírodní kámen, sklo, mozaika).

fermacell Powerpanel H2O v exteriéru - Navhrování a provádění (brožura PDF)
 

Odvětrávaná fasáda rodinného domu s deskami fermacell Powerpanel H2O
Odvětrávaná fasáda rodinného domu s deskami fermacell Powerpanel H2O
Odvětrávaná fasáda rodinného domu s deskami fermacell Powerpanel H2O
Odvětrávaná fasáda rodinného domu s deskami fermacell Powerpanel H2O

 

×

Přihlašte se na certifikační školení!

Kapacita školení pro realizační firmy je omezená, tak nepropásněte svou šanci získat oprávnění k montáži protipožárních a akustických konstrukcí fermacell®
  • 6 x v ČR
  • ve spolupráci se Stavebninami DEK

  • Pod záštitou Cechu suché výstavby ČR
Zaregistrovat se můžete ZDE
×