Nástavba Vesper Homes v Praze aneb Praha do věží

Nástavba Vesper Homes v Praze aneb Praha do věží

11.10.2019
Jak postavit tři loftové byty na pražských Vinohradech za šest dnů

Vesper Homes jsou dřevostavby od architektů, které vyrábí a dodává společnost Vesper Frames s.r.o.. Majitelem a jednatelem společnosti je ing. Michal Šopík a kromě funkce ředitele zodpovídá i za vývoj a výzkum těchto špičkových domů z obce Malá Štáhle na Bruntálsku. Dřevostavby Vesper Homes si na českém trhu vybudovaly vysoké renomé a tyto „dřevostavby od architektů“ jsou mezi zájemci o rodinný dům velmi dobře známé.
 
Zajímavý a náročný projekt střešní nástavby se třemi loftovými byty s celkovou užitnou plochou 300 m2 na pražských Vinohradech na rohu ulic Šafaříkova a Jana Masaryka se však od dřevostavby na zelené louce výrazně liší. Samozřejmě využívá zavedené stavební materiály včetně sádrovláknitých desek fermacell, které Vesper Frames používá na obklady svých stěnových panelů, ale realizace střešní nástavby v extrémně krátkém termínu v samotném centru Prahy vyžaduje dokonalou přípravu a souhru všech lidí a technologií.
 
Právě „Projekt Šafaříkova“, jak jej ve firmě Vesper Frames označují, může ukázat naší metropoli cestu, jak lze kvalitně, rychle a promyšleně řešit nedostatek bytových prostor v centru Prahy. Úplně nejdůležitější části tohoto projektu byla podle Michala Šopíka prozíravost a odvaha investora a architekta provést realizaci způsobem montované nástavby z prefabrikovaných dílů. Důležitou roli hrála v projektu prefabrikace.
 
„Dlouhodobě sázíme na off-site systém, při kterém probíhá veškerá příprava a výroba v továrně, na místě samotné realizace se prefabrikované díly už jen v extrémně krátkém čase montují. Tato cesta samozřejmě vyžaduje respekt k jednoduchým pravidlům. Tím prvním je „Kde je pozornost, tam to roste.“ Další připomíná „Buď na vše připraven.“, třetí a poslední zní „Očekávej neočekávané.“ Podstata pracovat v off-site systému znamená maximální přípravu mimo místo realizace. A začíná to u projekce a designu, až po tvorbu, výrobu a předmontáž jednotlivých prvků, které potom jedou na stavbu už připravené jen k samotné montáži. Práce v off-site systému přináší výraznou flexibilitu a efektivitu na místě stavby. Ale co hlavně eliminuje, jsou ad-hoc řešení a různá nečekaná překvapení, které se na stavbě vyskytnou, pokud probíhá realizace jiným způsobem. Každá hodina montáže navíc by na Praze 2 - Vinohradech znamenala katastrofu.“ říká Michal Šopík. Výsledkem je potom rychlá, efektivní a spolehlivá výstavba, což se ostatně ukázalo i na projektu Šafaříkova v Praze.
 
Na střešní nástavbu se třemi loftovými byty bylo nutné zpracovat 3,88 km vstupního tyčového dřeva, což je objem, který u nás doroste za pouhých 85 s. Samotná výroba zabrala 25 dnů, transport 68 panelů z výrobního areálu v Malé Štáhli do Prahy (cca 300 km) pak zajistilo pět nákladních automobilů o délce třináct metrů v průběhu jednoho dne. Montáž celé střešní nástavby trvala šest dnů. Kromě 1220 m2 sádrovláknitých desek fermacell bylo na střešní nástavbu použito cca 1000 m2 překližky, 480 m2 OSB desek a 7,2 tuny oceli. 85 % zabudovaných materiálů je přitom plně recyklovatelných.
 
Generálním dodavatelem stavebních prací byla společnost Stavitelství Pavel Kumšta s.r.o. z Mladé Vožice, generálním architektem a projektantem byl ing. arch. Petr Synovec. Partnery projektu byly kromě společnosti Fermacell GmbH i přední 3D-CAD/CAM-Systém pro dřevěné konstrukce cadwork, dodavatel softwaru pro navrhování a výpočty konstrukcí Dlubal Software s.r.o., společnost Lindab, jeřábnické práce zajišťovala společnost Hanyš – Jeřábnické práce, s.r.o.. Na realizaci „projektu Šafaříkova“ se v roli partnera podílela i švýcarská společnost SIGA, dodavatel profesionálních řešení pro realizaci vzduchotěsných a větruvzdorných stavebních konstrukcí či společnost EGGER, která dodávala své stavební produkty na bázi dřeva. Firma Würth byla partnerem a dodavatelem montážních a upevňovacích materiálů, společnost BeA CS, spol. s r.o. zajišťovala pneumatické sponkovačky, hřebíkovačky a další přístroje značky BeA. Natáčení celého průběhu a zpracování výsledného obrazového materiálu k celému projektu realizovala firma Make It Real. Poděkování patří i Policii ČR, oddělení Praha 2 – Vinohrady a Městské policii městské části Praha 2 – Vinohrady.
 
Film o celém projektu si můžete prohlédnout na kanálu youtube.
 
 
×

Přihlašte se na certifikační školení!

Kapacita školení pro realizační firmy je omezená, tak nepropásněte svou šanci získat oprávnění k montáži protipožárních a akustických konstrukcí fermacell®
  • 6 x v ČR
  • ve spolupráci se Stavebninami DEK

  • Pod záštitou Cechu suché výstavby ČR
Zaregistrovat se můžete ZDE
×