Návrh technického řešení Therm25

Fermacell prokázal své kvality při realizaci půdní vestavby Základní školy Karla Čapka v Praze

Fermacell prokázal své kvality při realizaci půdní vestavby Základní školy Karla Čapka v Praze

31.05.2019
Vršovická střední škola-reálka vznikla v roce 1908, vlastní budovu však získala až v roce 1916 v novostavbě v tehdejší Hálkově (od roku 1926 Kodaňské) ulici číslo 16, na okraji Heroldových sadů. Budova postavená v duchu klasicizující secese se pak v roce 1961 stala sídlem současné Základní školy Karla Čapka. V současné době navštěvuje školu více jak 500 žáků. Rostoucí zájem byl také důvodem vyhlášení veřejné soutěže na půdní vestavbu a další rekonstrukční práce, jejichž cílem bylo navýšit kapacitu základní školy jak v oblasti učeben, tak i prostoru školní jídelny. Vestavbou ve 4.NP a 5.NP vzniklo celkem pět odborných učeben, dva kabinety, sociální zařízení a komunikační zázemí plus nové schodiště. Byla provedena také sanace krovu, zateplení střešního pláště, instalována byla střešní a ateliérová okna, povrchovou úpravou prošly i vikýře. Rekonstruovány a rozšířeny byly také prostory školní jídelny včetně chodeb.
 
Investorem byla Městská část Praha 10, autorem projektu pro stavební povolení byla projekční kancelář Ing. Filip Nehonský. Ve výběrovém řízení na generálního dodavatele zvítězila společnost Dereza, s.r.o. z Prahy. Samotnou půdní vestavbu s materiály fermacell a Lindab realizovala firma PE-RAKSTAV s.r.o. z Prahy, jejíž tým má pod vedením svého majitele Josefa Raka s realizací půdních vestaveb s materiály fermacell mnohaleté zkušenosti. U půdní vestavby se uplatnily jak podlahové prvky, tak i vysoké požárně odolné příčky fermacell.
 
Systémy vnitřních nenosných stěn / příček, montované ze sádrovláknitých a cementovláknitých desek fermacell, jsou totiž efektivním řešením i pro použití jako vysoké požárně odolné stěny. A požadavek na dostatečnou požární ochranu se týkal jak podlah, tak i příček půdní vestavby, jejichž výška se v případě Základní školy Karla Čapka pohybovala až mezi 8-10 metry. Výhodou materiálů fermacell byla i skutečnosti, že Fermacell je v současnosti jediným dodavatelem deskových materiálů na bázi sádry, který problematiku vysokých stěn s požární odolností řeší v souladu s evropskými normami - podle typu použité konstrukce lze s materiály fermacell dosáhnout požární odolnost EI 30 až EI 120 a to u stěn s výškou až 16 m.
 
„V případě Základní školy zněl požadavek projektanta na příčku s výškou 9,9 m, požární odolnost EI30 a vzduchovou neprůzvučnost Rw 62 dB. Naším řešením byla stěna 1S31 s profilem Lindab C120 x 1 mm s celkovou tloušťkou 170 mm, která nabídla požární odolnost EI90 DP1 a vzduchovou neprůzvučnost Rw 64 dB. Požadavek na požární odolnost EI30 se týkal i podlah, kde bylo navíc nutné splnit požadavky na akustiku a odpovídající zatížení. A i v tomto případě to naše podlahové prvky a materiály zvládly – podlahové prvky 2E31 tloušťky 30 mm spolu s voštinovým systémem (60 mm) a zásypem fermacell nabídly podlahu o výšce 95 mm a požární odolností až REI60.“ uvedl Jan Hejduk, oblastní vedoucí Fermacell, který tuto realizaci zajišťoval.
 
Dalším z požadavků byla možnost zavěšovat na příčky těžké břemena bez nutnosti dodatečných výztuh. I v tomto případě byla volba materiálů fermacell oprávněná – desky fermacell unesou v případě záklopu dvěma deskami fermacell 12,5mm (to je skladba u stěn 1S31) až 120 kg na jednu dutinovou hmoždinku, v případě záklopu jednou deskou fermacell 12,5mm je nosnost až 100 kg na hmoždinku.
 
Skladba podlah u vestavby Základní školy Karla Čapka:

rh2.png
 
 Skladba montované sádrovláknité příčky 1S31:

rh1.png
 

 

 

 

 

 

 

.

 

 

 

 

 

 


 

 
 
×

Přihlašte se na certifikační školení!

Kapacita školení pro realizační firmy je omezená, tak nepropásněte svou šanci získat oprávnění k montáži protipožárních a akustických konstrukcí fermacell®
Zaregistrovat se můžete ZDE
×