fermacell® pomohl řešit akustiku a požární ochranu dřevěného trámového stropu rekonstruovaného mlýna v obci Hrušky

fermacell® pomohl řešit akustiku a požární ochranu dřevěného trámového stropu rekonstruovaného mlýna v obci Hrušky

03.08.2023
 
Citlivě zrekonstruovaný Mlýn Hrušky poskytuje příjemný prostor pro ochutnávku vín, gastro večer, firemní akce nebo svatbu. Nachází se v obci Hrušky, nedaleko Břeclavi. Sádrovláknité desky a podlahové desky fermacell® tady pomohly řešit akustickou a požární skladbu stropů třetího nadzemního podlaží.
 
Proměnu bývalého mlýna navrhlo architektonické studio Pelčák a partner architekti, generálním dodavatelem rekonstrukce byla společnost Dřevospoj z Moravské Nové Vsi, projekt zpracoval Jan Pivec z projektového atelieru Pivec Projekce s.r.o. z Brna.
 
Studio Pelčák a partner architekti citlivě zrekonstruovali chátrající ruinu
Na svých stránkách k projektu rekonstrukce uvedli: „Stavbu strojního mlýna z konce 30. let tvořil plášť stavby, skládající se z cihelné neomítané fasády a střechy – dřevěného krovu, naposledy krytého vlnitým plechem. Tento plášť uvnitř obsahoval mlýnici – prázdný prostor od podlahy po střechu, čili skrze tři běžná podlaží, do nichž je formálně dělena fasáda. V něm byla tesařskou konstrukcí vystavěna technologická linka s mlecími válci poháněná elektromotory. Nový mlýn však fungoval jenom pár let, neboť byl v roce 1948 mlynářské rodině komunisty ukraden a předělán na výrobnu krmiva pro hospodářská zvířata JZD. Nakonec byla i tato činnost ukončena a budova bez údržby a provozu chátrala, takže po zhroucení komunistického režimu byla potomkům původních majitelů navrácena jako ruina.
 
Vnuk majitelů započal ve druhé dekádě nového století s revitalizací areálu mlýna
Nejdříve z rozestavěného domu mlynářské rodiny, jehož dokončení ve 40. letech znemožnil komunistický puč, vybudoval pension Villa Hrušky. A poté přišla řada i na vlastní mlýn. Byl proměněn v bistro, vinotéku, kavárnu, snídárnu sousedního pensionu, sál pro symposia, kulturní akce, školení i vinné přehlídky a košty, restauraci s možností přípravy haute cuisine, místo setkávání místních i návštěvníků moravského Podluží. Zkrátka ve stavbu s prostorem umožňujícím a nabízejícím situace a zážitky, které okolí chybí. Její cihelná fasáda byla restaurována a zakryta novou střechou.
 
Původní prostorové kontinuum vnitřku stavby upomíná její nynější hlavní prostor výšky dvou podlaží
Veranda hledí do zahrady a je spolu s kuchyní a toaletami umístěna v nízké dvorní přístavbě se střešní pobytovou terasou.  V posledním podlaží, od spodní části oddělen novým dřevěným trámovým stropem, se nachází prostorný pronajímatelný loft. Venkovní posezení kryté pergolou nabízejí „zahrádky“ na obou stranách domu – jedna orientovaná do osluněné hlavní ulice vsi, druhá do klidu a stínu zahrady. Materialita a forma rekonstruované stavby i jejích nových prvků je konkrétní, tradiční, a přesto či proto osobitá.“
 
David Švábenský, technicko–prodejní konzultant společnosti James Hardie Europe pomáhal při řešení akustické a požární ochrany stropu třetího nadzemního podlaží: „Na novém trámovém stropě jsou položena jako záklop hoblovaná prkna z masivu. Tento viditelný podhled tvoří strop prvních dvou nadzemních podlaží. Mezi záklopem a třemi křížem přeloženými deskami fermacell 12,5 mm je ochranná vrstva z PVC fólie. Kročejovou izolací stropu jsou dřevovláknité podlahové desky, na roznášecí vrstvu jsme použili podlahové prvky fermacell® 2 E 22, složené ze dvou desek fermacell® tloušťky 12,5 mm. Srovnávací vrstva je ze samonivelační stěrky, nášlapná vrstva podlahy 3.NP je masivních kartáčovaných prken. Suchá konstrukce stropu vypadá při pohledu zdola velmi hezky, celý strop je navíc poměrně lehký, a přitom zajišťuje dostatečnou akustickou izolaci a požární ochranu celého patra s pronajímatelným loftem. K úspěšné realizaci přispěla i spolupráce mezi námi, projektantem Ing. Pivcem a realizační firmou pana Kobzíka, která staví s našimi deskami kvalitní, pěkné a konstrukčně dobře řešené dřevostavby.“
 
Dřevospoj využil v roli generálního dodavatele stavby své dlouholeté zkušenosti s dřevem a dřevěnými konstrukcemi
„Činnost naší firmy začala před dvaceti lety pronájmem prostor staré Petrjánošovy pily v Moravské Nové Vsi, kde jsme obnovili její zaniklý provoz. Po pěti letech jsme se rozhodli odkoupit část areálu a zařídit si vlastní pilařskou výrobu. A k výrobě řeziva jsme poté přidali i výrobu a montáž dřevostaveb, odkud známe i sádrovláknité desky a podlahové prvky fermacell®. Výstavbu dřevostaveb provádíme dle individuálních projektů s důrazem na kvalitní provedení všech detailů, a i díky fermacellu se nám to daří, což potvrzují i spokojené reakce našich zákazníků. Při řešení skladby stropu na novém trámovém stropě Mlýnu Hrušky ve 3.NP se původně uvažovalo se sádrokartonovými deskami, ale nutnost akusticky oddělit a požárně chránit pobytové prostory tohoto patra vytvořila příležitost pro uplatnění přednosti sádrovláknitých desek fermacell®,“ říká František Kobzík ze společnosti Dřevospoj.
 
Jan Pivec v roli projektanta ocenil i u této rekonstrukce servis a přístup zástupce James Hardie Europe
PIVEC PROJEKCE je soukromý brněnský projektový ateliér zabývající se navrhováním staveb, jejich projekty a dozorem nad výstavbou. „Už dvacet let se zaměřujeme zejména na udržitelnost staveb, jejich energetickou efektivitu, estetiku a harmonii s prostředím. Při výběru konkrétních stavebních materiálů vycházíme z faktu, že na trhu je obrovské množství řešení a výrobků a nelze z nich vybírat jen podle technických parametrů. U každého projektu tak uplatňujeme i lidský přístup – tedy rovinu mezilidských vztahů a servis ze strany jednotlivých obchodních a technických zástupců firem. Pokud se nám materiál v projektech jako byla rekonstrukce Mlýnu Hrušky osvědčí, a u sádrovláknitých desek fermacell® jako řešení akustické a požární ochrany tomu tak bylo, a podpora ze strany Davida Švábenského je po celou dobu spolupráce na vysoké úrovni, jsme spokojeni nejen my, ale v konečné fázi i investor,“ říká Ing. Jan Pivec.
 
Základní údaje
 
Objekt: Mlýn Hrušky, U zbrojnice 587, Hrušky,
Investor: Villa Hrušky s.r.o.
Architekti: Pelčák a partner architekti, Brno
Realizace: Dřevospoj Moravská Nová Ves, František Kobzík
Projekce: Pivec Projekce Brno, Ing. Jan Pivec, Ing. Šárka Bílková
Použité materiály James Hardie Europe: sádrovláknité desky fermacell® 12,5 mm, podlahové prvky fermacell®
 
Skladba podlahy v pobytových prostorách ve 3.NP
 
Nášlapná vrstva – masivní kartáčovaná prkna – dub, kontaktně lepená (PU lepidlo) - 15 mm
Srovnávací vrstva – samonivelační stěrka+ penetrace - 4 mm
Roznášecí vrstva – sádrovláknité podlahové desky (2x12,5 mm) (fermacell® 2 E 22) - 25 mm
Kročejová izolace – podlahové desky dřevovláknité, Pavatex Pavaboard, max. stlačení  2 %, objemová hmotnost 220 kg/m3 - 60 mm
Sádrovláknitá deska (fermacell® 3 x 12,5 mm), křížem přeložené - 37,5 mm
Ochranná vrstva – PVC (LDPE) fólie, sponkovaná do záklopu, přelepené spoje - 0,2 mm
Záklop – hoblovaná prkna z masivu (viditelný podhled) - 30 mm
Nosná konstrukce stropu – podhledové lepené BSH hranoly
 
fermacell pomohl řešit akustiku a požární ochranu dřevěného trámového stropu rekonstruovaného mlýna v obci Hrušky
fermacell pomohl řešit akustiku a požární ochranu dřevěného trámového stropu rekonstruovaného mlýna v obci Hrušky
fermacell pomohl řešit akustiku a požární ochranu dřevěného trámového stropu rekonstruovaného mlýna v obci Hrušky
fermacell pomohl řešit akustiku a požární ochranu dřevěného trámového stropu rekonstruovaného mlýna v obci Hrušky
fermacell pomohl řešit akustiku a požární ochranu dřevěného trámového stropu rekonstruovaného mlýna v obci Hrušky
fermacell pomohl řešit akustiku a požární ochranu dřevěného trámového stropu rekonstruovaného mlýna v obci Hrušky

 
×

Přihlašte se na certifikační školení!

Kapacita školení pro realizační firmy je omezená, tak nepropásněte svou šanci získat oprávnění k montáži protipožárních a akustických konstrukcí fermacell®
Zaregistrovat se můžete ZDE
×