Devítipodlažní hybridní dřevostavba realizovaná udržitelným způsobem

Devítipodlažní hybridní dřevostavba realizovaná udržitelným způsobem

30.10.2022

Výrazný vzhled obvodového pláště budovy není vyhrazen pouze pro luxusní obytnou výstavbu. Vynikajícím příkladem úspěšného návrhu fasády v oblasti dostupného bydlení je devítipodlažní hybridní dřevostavba v německém městě Weißenthurm. Díky prakticky bezúdržbovým fasádním deskám z vláknocementu se podařilo najít rovnováhu mezi kvalitním designem a vysokou hospodárností.

Úkolem projektantů bylo vytvořit takový návrh fasády, který splňuje vysoké nároky na design, ale zároveň může být realizován ekonomicky a je bezúdržbový. Projektanti se rozhodli pro fasádní desky Hardie® Panel. Symetricky uspořádané a barevně odladěné fasádní obklady s barevnými prvky představují moderní design.  Jednotlivá podlaží jsou vyznačena vodorovnými pruhy ve štěrkově šedé barvě. Projektanti také zvolili štěrkově šedou barvu pro plochy mezi okny a zkombinovaly je s panely v černé a sněhově bílé barvě. 
 


Velkoformátové fasádní desky Hardie® Panel z vláknocementu (3050 x 1220 mm) kombinují atraktivní designové možnosti s vysokou hospodárností. Dostupnost téměř ve všech barvách RAL zajišťuje velkou tvůrčí svobodu při realizaci designových fasád. Speciální barvy lze realizovat podle požadavků zákazníka. Kombinací fasádních obkladů Hardie® s jinými stavebními materiály jako je kámen, dřevo nebo cihly je možno vytvářet designový vzhled fasády. V této budově byla do fasády integrována fotovoltaika. Fasádní desky Hardie® Panel splňují požadavky třídy reakce na oheň A2-s1, d0 podle normy ČSN EN 13501-1 (nehořlavé) a lze je použít pro fasádní konstrukce ve všech třídách budov – včetně výškových budov. S hliníkovou nosnou konstrukcí je splněn požadavek na požární odolnost fasády. Osvědčují se také svou vysokou odolností proti povětrnostním vlivům. Speciálně vyvinutá metoda povrchové úpravy a nanášení, takzvaná technologie ColourPlus™, je základem pro barvostálost povrchu fasády.

 


Fasádní desky jsou tenčí (tloušťka 8 mm) a lehčí (základní hmotnost 11,2 kg/m²), ale zároveň pevnější než většina alternativních stavebních materiálů. V kombinaci s velkým formátem (3050 x 1220 mm) to zajišťuje rychlou a snadnou aplikaci. Konečnou podobu dodává příslušenství, které dokonale ladí s barvou panelu.Přístup spočívající ve výrazném snížení nákladů na výstavbu bytů v hybridní konstrukci na bázi dřeva, aniž by bylo nutné slevit z požadované vysoké kvality stavby, se odráží i v návrhu fasády. Návrh fasády musel splňovat vysoké designové standardy, ale zároveň musel být ekonomicky proveditelný a bezúdržbový.Velkoformátové fasádní desky Hardie® Panel z vláknocementu (3050 x 1220 mm) kombinují atraktivní designové možnosti s vysokou hospodárností. Dostupnost téměř ve všech barvách RAL zajišťuje velkou tvůrčí svobodu při realizaci výrazných fasád.


 
Devítipodlažní obytný dům "Im Wohnpark Nette 6" získává svůj účinek díky přísně symetricky uspořádaným fasádním panelům Hardie® Panel a barevnému řešení, které vytváří vzrušující akcenty.Příklad úspěšného návrhu fasády: S prakticky bezúdržbovými fasádními deskami Hardie® Panel z vláknocementu se podařilo najít rovnováhu mezi kvalitním designem a vysokou hospodárností.Protože fasádní desky Hardie® Panel splňují také požadavky třídy reakce na oheň A2-s1, d0 podle normy ČSN EN 13501-1 (nehořlavé), lze je použít pro fasádní konstrukce ve všech třídách budov, zejména pro vícepodlažní budovy.


 
V kombinaci s dalšími stavebními materiály, jako je kámen, dřevo nebo cihly, vytvářejí velkoformátové fasádní desky Hardie® Panel výrazný dojem. Do fasády devítipodlažní hybridní dřevostavby byly integrovány fotovoltaické prvky. Tím je zajištěno, že budova bude energeticky příznivá po celou dobu své životnosti.


(Zdroj obrázků: James Hardie Europe GmbH)

Odolná krása

 
Při stavbě nové tovární budovy se společnost zabývající se dřevostavbami rozhodla z cenových důvodů pro vnější obklad stěn z velkoformátových vláknocementových desek. Kromě vynikajících vlastností výrobku byly rozhodujícími faktory především nižší náklady na pracovní sílu a dlouhodobě nízké náklady na údržbu.
 
Firma Holzbau Henz z německé obce Trierweiler poblíž lucemburských hranic v posledních letech neustále roste. Společnost, která vznikla v roce 2003 jako tesařská firma, nyní nabízí pod jednou střechou všechny služby moderního dodavatele dřevostaveb. Kreativní projektanti, inženýři dřevostaveb, mistři tesaři, technici, architekti a projektoví manažeři tu pro zákazníky navrhují a realizují jednotlivé stavební projekty. Klasické tesařství se již dávno rozšířilo o divizi pro výstavbu ekologicky udržitelných a energeticky úsporných dřevostaveb. Portfolio doplňují další oblasti podnikání pro technickou podporu stavebních projektů všeho druhu a pro marketing a pronájem vlastních nemovitostí. Různorodé obchodní aktivity mezitím překročily kapacitu firemních budov na ploše přibližně 21 000 m². V roce 2018 byl proto fond budov rozšířen o moderní kancelářskou a administrativní budovu a třetí dílnu. „Nová budova byla nezbytná," vysvětluje Simon Neyses, zástupce ředitele společnosti Holzbau Henz, „protože jsme se jako firma rozrostli. Potřebovali jsme více prostoru pro nové výrobní zařízení. Zároveň jsme chtěli využít naše stávající haly jiným způsobem, a to jejich optimalizací."
 
Nová hala je rozdělena na dvě části. Přibližně třetina dostupných prostor slouží jako sklad dřeva. Na zbývající ploše, oddělené vnitřní stěnou, je instalována nová výrobní linka na konstrukce dřevostaveb Holzbau Henz.
 
Jak se dalo očekávat od dodavatele dřevostaveb, hala byla postavena výhradně ze dřeva. Dřevěná konstrukce byla obložena difuzně otevřenou dřevovláknitou deskou, která byla v oblasti strojovny izolována minerální vatou. Fasáda byla navržena jako předsazená odvětrávaná. Klient se rozhodl upustit od dřeva a upřednostnil vláknocementové desky. Velkoformátový bílý fasádní obklad HardiePanel®, doplněný antracitově šedými prvky v oblasti soklu, dodává budově moderní, vizuálně atraktivní vzhled. Tento vzhled je podpořen zdaleka viditelným logem společnosti na obou štítech budovy. Jednotlivá písmena nápisů byla vyřezána z vláknocementových desek na strojích ve vlastním závodě a při montáži byla upravena firemními barvami.
 
Odolné fasádní obklady
Co však vede firmu zabývající se dřevostavbami k tomu, že se při návrhu fasády rozhodne nepreferovat dřevěný fasádní obklad a upřednostní vláknocementové desky? „Jednoduše řečeno," říká Simon Neyses, „je to cena. Samotný materiál není ve skutečnosti levnější, ale náklady na práci jsou u dřeva mnohem vyšší. Náklady na obložení celé fasády dřevem by byly nejméně dvakrát vyšší," odhaduje.
 
Kromě toho existuje celá řada výhod, díky kterým fasádní obklady HardiePanel® předčí běžné fasádní systémy. Desky jsou vyrobeny z vysoce kvalitního portlandského cementu, písku a celulózových vláken udržitelným způsobem a s nízkou energetickou náročností, jsou mimořádně stabilní a odolné proti nárazům. Nesmršťují se, nebobtnají ani nepraskají, a to ani v případě, že jsou po mnoho let vystaveny extrémním klimatickým podmínkám. Kromě toho jsou velmi odolné vůči řasám a plísním. Vlhkost, mráz a vysoké teploty mají stejně malou šanci jako datel, hmyz nebo škůdci. Kromě toho výrobek splňuje požadavky třídy stavebních materiálů A2-s1, d0. „To znamená, že panely jsou podle mezinárodní klasifikace nehořlavé," zdůrazňuje Simon Neyses.
 
Těchto vlastností výrobku je dosaženo díky technologii vláknocementu specifické pro dané klimatické podmínky. Tato takzvaná technologie HardieZone™ zajišťuje, že fasádní obklady HardiePanel® odolávají jakémukoli počasí. Je založena na kombinaci jednotlivých klimatických proměnných, které umožňují dlouhodobé přizpůsobení vlastností vnějšího obkladu stěn různým klimatickým zónám světa. Například panely pro německý a evropský trh jsou vybaveny technologií HZ5TM, která byla speciálně přizpůsobena evropskému klimatu s jeho cykly mrazu a tání, extrémními sezónními výkyvy teplot a střídáním deště a slunce v létě.
 
Nízké náklady na údržbu
V kombinaci s technologií HardieZone™ zajišťuje speciálně vyvinutý nátěr a způsob aplikace nazvaný technologie ColourPlus™ fasádu s nízkými náklady na dlouhodobou údržbu. Díky speciálně vyvinutému způsobu nanášení a aplikace se barva nanáší a vypaluje v několika vrstvách již ve výrobě. To znamená, že nátěr je mimořádně odolný a odolá i těm nejnáročnějším povětrnostním podmínkám. Barva nepraská, neloupe se a je chráněna proti vyblednutí způsobenému silným UV zářením. Proto není nutné panely znovu natírat, jak je to pravidelně nutné u dřevěných fasád, aby vypadaly dobře. Panely není nutné čistit ani vodou a jemným čisticím prostředkem bez rozpouštědel.
 
Rychlá a snadná aplikace
Obklad HardiePanel® je tenčí (tloušťka 8 mm) a lehčí (základní hmotnost 11,2 kg/m²), ale pevnější než většina alternativních stavebních materiálů. V kombinaci s velkým formátem (3050 x 1220 mm) se to naplno projevilo při obkládání fasády nové tovární budovy. Zpracování bylo jednoduché a zaměstnanci firmy Holzbau Henz jej zvládli v poměrně krátkém čase, a to i přes velmi horké letní počasí, které v té době panovalo. Na ochranu proti trvalému pronikání vlhkosti řemeslníci před montáží fasádního obkladu nainstalovali na dřevěnou podkonstrukci EPDM pásku. Maximální osová vzdálenost nosné konstrukce 600 mm.  Panely byly instalovány s přiznanými spárami. Při montáži použili nerezové, barevně sladěné šrouby HardiePanel™ s povrchovou úpravou hlavy (A2, průměr hlavy 12 mm, 4,8 x 38 mm), které jsou vhodné zejména pro dřevěné podklady. Předvrtání nebylo nutné.
 
Při upevňování montéři dbali na dodržení boční vzdálenosti hran 20 mm. Maximální vzdálenost mezi upevňovacími prvky byla 400 mm. Řezy se prováděly snadno a s malou prašností pomocí ruční kotoučové pily vybavené pilovým kotoučem HardieBlade™. Všechny řezné hrany byly po řezání zatřeny barvou ColourPlus™. Výrobci k tomu použili aplikátor barvy s malou houbičkou a trojúhelníkovou špičkou. Z povrchu natřeného z výroby okamžitě setřeli přebytečnou barvu. Barva ColourPlus™ se také osvědčila při opravě drobných škrábanců, které se na povrchu panelu objevily navzdory nejpečlivějšímu zpracování.  
 
Závěr
Pro vnější obklad stěn nové tovární budovy, která byla provedena jako předsazená odvětrávaná, se výrobce dřevostaveb rozhodl pro vláknocementový obklad HardiePanel®. Pro jeho rozhodnutí byly klíčové výrazně nižší náklady na pracovní sílu ve srovnání s dřevěnou fasádou, o které se také diskutovalo. Vysoká pevnost a nízká hmotnost umožnily rychlou, hladkou a nekomplikovanou montáž. Robustní vlastnosti výrobku zajišťují vysokou úroveň jeho převahy ve srovnání s jinými fasádními systémy.
 
Fasádní obklad nové tovární haly z dřevěné konstrukce s velkoformátovými vláknocementovými deskami
Fasádní obklad nové tovární haly z dřevěné konstrukce s velkoformátovými vláknocementovými deskami
Fasádní obklad nové tovární haly z dřevěné konstrukce s velkoformátovými vláknocementovými deskami
Fasádní obklad nové tovární haly z dřevěné konstrukce s velkoformátovými vláknocementovými deskami
Fasádní obklad nové tovární haly z dřevěné konstrukce s velkoformátovými vláknocementovými deskami
Fasádní obklad nové tovární haly z dřevěné konstrukce s velkoformátovými vláknocementovými deskami
Fasádní obklad nové tovární haly z dřevěné konstrukce s velkoformátovými vláknocementovými deskami
Fasádní obklad nové tovární haly z dřevěné konstrukce s velkoformátovými vláknocementovými deskami
Fasádní obklad nové tovární haly z dřevěné konstrukce s velkoformátovými vláknocementovými deskami
Fasádní obklad nové tovární haly z dřevěné konstrukce s velkoformátovými vláknocementovými deskami


 
×

Přihlašte se na certifikační školení!

Kapacita školení pro realizační firmy je omezená, tak nepropásněte svou šanci získat oprávnění k montáži protipožárních a akustických konstrukcí fermacell®
  • 6 x v ČR
  • ve spolupráci se Stavebninami DEK

  • Pod záštitou Cechu suché výstavby ČR
Zaregistrovat se můžete ZDE
×