Návrh technického řešení Therm25

Desky fermacell Powerpanel H2O pro zavěšené podhledy a venkovní římsy: co umí a jak na ně

23.05.2016
Desky fermacell Powerpanel H2O pro zavěšené podhledy a venkovní římsy

Pokud hledáte deskový materiál na zavěšené podhledy, neměli byste přehlédnout podhledové systémy na bázi cementovláknitých a sádrovlákknitých desek fermacell. Ty jsou vposlední době velmi žádané jak díky vlastnostem těchto materiálů, tak i jejich jednoduché montáži a maximálnímu možnému využití běžných prvků suché výstavby.

Cementovláknité desky fermacell Powerpanel H2O si získaly velkou oblibu při realizaci zavěšených podhledů a venkovních říms, ale jsou vhodné také jako stavební desky pro nenosné vnitřní stěny, pro obklady stavebních konstrukcí v interiéru i exteriéru nebo jako podkladové desky pro omítku na fasádě.

Desky fermacell Powerpanel H2O nejenže odolávají povětrnostním vlivům a zatížení větru, ale jejich malý formát (1 000 x 1250 mm) a hmotnost (pouze 10 kg/m2) usnadňuje montáž, lícová plocha má podobu pohledového betonu a slouží jako perfektní podklad pro nátěry, případně omítky. Desky jsou nehořlavé, snejvyšší třídou reakce na oheň A1 a mají minimální objemové změny. Lze je montovat na nosné konstrukce ze dřeva, hliníku nebo oceli a pro upevnění se používají běžné šrouby fermacell Powerpanel H2O 3,9 x 35 mm. Vpřípadě podhledu (římsy) vexteriéru jsou stěmito deskami možné dvě varianty řešení, podle toho, jak bude konstrukce namáhaná vlhkostí.

Varianta 1: Namáhaní konstrukce pouze vzdušnou vlhkostí - na konstrukci nebude přímo pršet, ani po ni nebude vzlínat vlhkost

Varianta 1: Namáhaní konstrukce pouze vzdušnou vlhkostí - na konstrukci nebude přímo pršet, ani po ni nebude vzlínat vlhkost

Vtomto případě se kombinují cementovláknité desky fermacell Powerpanel H2O a sádrovláknité desky fermacell (třída reakce na oheň A2-s1, d0). Všechna doporučení ktéto konstrukci najdete v konstrukčním listu pro exteriérové podhledy, který je k dispozici na webových stránkách fermacell.cz, vtomto článku zmíníme ty nejpodstatnější:

  • sádrovláknitá deska dokáže regulovat vlhkost, může proto být pod vlivem přerušované vzdušné vlhkosti až do 90%.
  • použijte desku tloušťky 12,5 mm sklasickou rovnou hranou
  • rozteč spodní konstrukce: max. 250 mm
  • dilatační spára po 4m (přiznaná nebo řešená vložením dilatačního profilu)
  • nerezové provedení (nebo povrchová úprava) spodní konstrukce a upevňovacích prostředků
  • okrajové části se chrání okapničkou proti vzlínání vlhkosti

Povrchové úpravy desek fermacell

a) fasádní nátěr: spárovacím tmelem fermacell se lokálně přetmelí spoje a šrouby, nanese se hloubková penetrace a poté 2x fasádní nátěr (např. Baumit/Sto/Caparol/Weber aj., vždy dle doporučení jednotlivých výrobců)

b) nebo omítkový systém pro desky na bázi sádry (Baumit/Sto/Caparol/Weber...)

c) nebo desky spřiznanou spárou: jejich spoje se nelepí, spára je přiznaná, ale zvrchní strany krytá proti zafoukání (v případě volného konce desek se nasponkuje pásek desek nebo vloží dilatační profil např. od Protectoru). Nejčastěji budou spoje desek na profilu nebo dřevěném hranolu.

Detail řešení povrchové úpravy deskami spřiznanou spárou

Detail řešení povrchové úpravy deskami s přiznanou spárou

Detail řešení podhledu při namáhaní konstrukce zavěšeného podhledu pouze vzdušnou vlhkostí a kombinaci cementovláknitých desek fermacell Powerpanel H2O 12,5 mm a sádrovláknitých desek fermacell 12,5 mm

Varianta 1: Namáhaní konstrukce pouze vzdušnou vlhkostí - na konstrukci nebude přímo pršet, ani po ni nebude vzlínat vlhkost

Varianta 2: namáhání konstrukce také kapalnou vlhkostí, konstrukce obsahuje exponované části, konstrukce bez dilatačních spár

Vtomto případě se používají jen cementovláknité desky fermacell Powerpanel H2O (třída reakce na oheň A1), konstrukční list kzavěšenému podhledu na CD profilech najdete také na webu fermacell.cz. Pro tuto konstrukci uvádíme opět základní údaje:

  • cementovláknitá deska má minimální objemovou roztažnost, pouze 0,15 mm / m, proto se dilatuje po 8-10 m
  • cementovláknitá deska je deska exteriérová, nehořlavá a odolná vůči povětrnostním podmínkám a chemii
  • tloušťka desky je 12,5 mm
  • rozteč spodní konstrukce: max. 500 mm
  • nerezové provedení (nebo povrchová úprava) spodní konstrukce a upevňovacích prostředků
  • menší formát = lepší montáž (1000x1250 váží 16,1 kg = jednodušší manipulace)

Povrchová úprava podhledu zcementovláknitých desek

a) nátěrový systém: spoje desek se slepí Spárovacím lepidlem fermacell, pak se přetmelí hlavičky šroub a spoje desek Plošnou stěrkou Powerpanel nebo Jemným tmelem Powerpanel - dle kvality povrchu, kterou chcete dosáhnout, budete tmelit lokálně nebo celoplošně. Penetrace i nátěr by měly být odladěny od jednoho výrobce pro desky na báze cementu.

b) omítkový systém: pod omítkový systém doporučujeme spoje desek armovat (armovacím lepidlem a páskou HD). Desky se srazí na sraz a přelepí armovací páskou slepidlem. Při menších plochách podhledů, které se budou omítat (vpřípadě říms) postačuje spoje desek lepit Spárovacím lepidlem fermacell , následně se použije omítkový systém sperlinkou a lepidlem. Omítkový systém použijte dle dodavatele a jeho doporučení pro desky na bázi cementu (vše odladěno vrámci systému). Vše podstatné o omítkovém systému na deskách Powerpanel H2O najdete publikaci Fermacell Powerpanel H2O vexteriéru: Navrhování a provádění.

Pohled Powerpanel H2O se spodní konstrukcí z ocelových CD profilů

Více informací o použití cementovláknitých desek fermacell Powerpanel H2O vexteriéru pak nabízí publikace fermacell Powerpanel H2O Plánování a zpracování. Všechny publikace a konstrukční detaily najdete na stránkách fermacell.cz vsekci Ke stažení.

×

Hledáme partnera pro externí spolupráci v oblasti navrhování podlahového vytápění.

Staňte se součástí týmu fermacell®.

Hledáme projektanta TZB pro externí spolupráci při zpracování kladečských plánů a projektů vytápění na systém podlahového vytápění fermacell® Therm25™.
  • vytvoření základního/zjednodušeného projektu soustavy TZB se zaměřením na podlahové vytápění a výpočet výkonu.
  • vytvoření topných smyček a následných kladečských plánů systémových desek v půdorysu navrhovaného objektu/projektu.
Informace: p. Jaroslav Benák
NA BEZPLATNÝ INSTALAČNÍ PLÁN
×