Bytový dům Na Bendovce: více malometrážních bytů na jednom podlaží díky tenkostěnné konstrukci Lindab s deskami fermacell

25.04.2014

Ve staré části pražských Bohnic vyrostl komorní třípodlažní bytový dům Na Bendovce, který poskytne celkem 15 malých bytů v dispozici 1+kk o průměrné ploše 32 m2. Původní studie zděné stavby počítala s celkem 12 byty. Tři nové byty navíc vznikly díky tenkostěnné konstrukci Lindab se sádrovláknitými deskami fermacell.

Díky změně technologie výstavby na systém montovaného objektu LINDAB STAVBY s ocelovým skeletem LindabConstruline z tenkostěnných ocelových pozinkovaných profilů a obložením ze sádrovláknitých desek fermacell mohla být vzhledem k menším tloušťkám nosných stěn dispozice změněna na pět bytů na každém podlaží. Investorem byla společnost Solid Reality Praha, architektura projektu je dílem studia Escadra CZ, generálním dodavatelem HBW Holding. Obvodové stěny, nosné vnitřní mezibytové stěny i stropy jsou opláštěny sádrovláknitými deskami Fermacell, které zajišťují dostatečnou statickou odolnost konstrukcí, mají vysokou protipožární odolnost a vyhovují náročným požadavkům na akustiku.

Bytový dům Na Bendovce vyrostl na místě původní zástavby. Studio Escadra CZ oživilo myšlenku populárních pražských pavlačí a dům koncipovalo tak, aby se do bytů vstupovalo přes venkovní kryté schodiště a právě pavlač. Užitná plocha každého podlaží činí 159 m2, plocha pavlače na jednom podlaží 37 m². Zatímco dům má sedlovou střechu bez přesahů, nad pavlačí a schodištěm je střecha plochá. Veškerá nosná konstrukce všech podlaží je z tenkostěnných ocelových profilů LindabConstruline. Obsahuje obvodové nosné stěny a mezibytové stěny z profilů Lindab se štěrbinami RY/SKY šířky 120 mm pro minimalizaci tepelných mostů a vnitřní předstěnou, nosné stropy a konstrukci krovu z dalších profilů Lindab tvaru C a U výšky 200 mm. Obvodové stěny obsahují 120 mm izolace mezi profily, 50 mm ve vnitřním instalačním roštu a 100 mm kontaktního zateplení na fasádě. Součinitel prostupu tepla stěnou je 0,16 W/m²K.

Na střechu je použita krytina se stojatou drážkou v zaklapávací variantě – LindabClick v barvě stříbrná metalíza, která je doplněna odvodněním LindabRainline ve stejném barevném odstínu. Krytina je kromě střechy použita i na opláštění stěn třetího podlaží vyjma stěny pavlače.

Pavel Růna, jednatel a ředitel divize Profil společnosti Lindab s. r. o., k využití technologie LINDAB STAVBY u bytového domu Na Bendovce uvedl: „Díky našemu technickému řešení, kdy se z původní zděné stavby stal montovaný objekt se skeletem z prvotřídní švédské oceli, se mohl počet bytů zvýšit o celou třetinu, aniž by to bylo na úkor jejich užitné plochy. Kromě zvýšení počtu bytů navíc lehká tenkostěnná konstrukce zajišťuje domu větší stabilitu i odolnost vůči povětrnostním vlivům. Pro tuto technologii je charakteristická i rychlost výstavby: první majitelé bytů se do domu Na Bendovce už na jaře 2014 stěhují.”

×

Přihlašte se na certifikační školení!

Kapacita školení pro realizační firmy je omezená, tak nepropásněte svou šanci získat oprávnění k montáži protipožárních a akustických konstrukcí fermacell®
Zaregistrovat se můžete ZDE
×