Bezpečná konstrukce podlahy fermacell pro velkoformátové obklady

19.06.2018

Velkoformátové dlažby jsou plně v trendu: délka hrany 1200 mm a více již dlouho nejsou zvláštností. Prostřednictvím malého podílu spár se tak tyto formáty i v malých místnostech postarají o velkorysé a elegantní prostředí. Pro mnoho běžně prodávaných suchých podlah však často existují omezení velikosti dlažby. Na podlahových systémech fermacell mohou být oproti tomu pokládány také výrazně větší formáty dlažby. Fermacell nyní prezentuje nová řešení, která zaručují bezpečnou pokládku velkých formátů na suché podlahové systémy.

Díky tomu jsou sádrovláknité a cementem pojené podlahové prvky od Fermacellu neomezeně vhodné pro pokládku velkoformátových obkladů z jemné kameniny, popř. obkladů z přírodního kamene. Stačí jen dodržet tyto tři základní podmínky:

  1. vytvoření pevného a tvarově stabilního podkladu (ideálně s rychlotuhnoucím podsypem) pro záruku, že podlahové prvky budou umístěny pevně a tvarově stabilně,
  2. vyztužení podlahových prvků fermacell s dodatečnou 10 mm sádrovláknitou deskou fermacell, popř. s 12,5 mm deskou Powerpanel H2O deskou (u cementovláknitých podlahových prvků Powerpanel TE) tak, aby se dodatečně zvýšila tvarová stabilita,
  3. pokládka obkladů se speciálně sladěným lepicím systémem, sestávajíc ze základního nátěru na bázi reakční pryskyřice pro zamezení zpětného zvlhčení suché podlahy, stejně jako vysoce flexibilního cementového lepidla na obklady a spárovací malty, která absorbuje zbytková napětí mezi obkladovým materiálem a suchým podlahovým prvkem.

Pro obklad velkoformátovými deskami v neomezené velikosti jsou ze sortimentu fermacell vhodné sádrovláknité podlahové prvky fermacell bez izolace, popř. s kašírováním na spodní straně z 10 mm dřevovláknité izolační desky, stejně jako desky fermacell Powerpanel TE. V obytném prostoru (oblast aplikace 1) se na ně dají pokládat obklady z jemné kameniny s neomezenou délkou hrany. Jediným omezením v tomto případě je, aby keramika měla tloušťku minimálně 9 mm. Ve veřejném a komerčním prostoru (oblast aplikace 2) je délka hrany omezena na 1200 mm. Obklady z přírodního kamene mohou být podle tloušťky pokládány v oblastech aplikace 1 a 2 až do délky hrany 1200 mm.

Podrobné detaily pro zpracování velkoformátových obkladů najdete na www.fermacell.cz v publikaci „Fermacell podlahové systémy – Plánování a zpracování“ (duben 2018), která je k dispozici ke stažení na internetu. Odborné zpracování podlahových systémů fermacell názorně ukazuje i montážní video „Podlahové prvky fermacell – příprava a montáž“.

Dobré vědět: Na webu www.fermacell.cz/podlahy-navrhovani.php najdou zájemci veškeré detaily ohledně konfigurace podkladu, izolace a suchého podlahového prvku, stejně jako ohledně vhodného povrchového obkladu za zohlednění požadavků na tepelnou, zvukovou a požární ochranu. Přitom lze plánovat provedení až pro celkem čtyři oblasti aplikace (obytný prostor, kancelářské plochy, restaurace a kavárny, stejně jako kongresové sály, divadla a kostely).

Bezpečná konstrukce podlahy fermacell pro velkoformátové obklady

Obrazová část

Bezpečná konstrukce podlahy fermacell pro velkoformátové obklady

Podlahové prvky fermacell jsou vhodné pro pokládku neomezených formátů dlažeb z jemné kameniny. Je možné je použít také pro zpracování velmi dlouhých a velmi úzkých formátů, jako například u obkladů se vzhledem dřevěných desek.

Čím větší obklady, tím větší účinek. Se suchými podlahami fermacell neexistují v oblasti aplikace 1 ve vztahu k formátu žádná omezení.

Bezpečná konstrukce podlahy fermacell pro velkoformátové obkladyBezpečná konstrukce podlahy fermacell pro velkoformátové obklady

V oblasti aplikace 2 je délka hrany omezena maximálně na 1200 mm.

Bezpečná konstrukce podlahy fermacell pro velkoformátové obklady

Taktéž je na podlahových prvcích fermacell možná pokládka velkoformátových obkladů z přírodního kamene. Při tloušťce > 15 mm je zde délka hrany v oblasti aplikace 1 a 2 omezena maximálně na 800 mm. Při tloušťce > 20 mm jsou u obou oblastí aplikace možné délky hrany až do 1200 mm.

Bezpečná konstrukce podlahy fermacell pro velkoformátové obklady

Neomezené délky hran jsou možné s podlahovými prvky fermacell 2 E 11 (2 x 10 mm fermacell), popř. 2 E 22 (2 x 12,5 mm fermacell), stejně jako 2 E 31 (2 x 10 mm fermacell + dřevovláknitá deska 10 mm) a 2 E 33 (2 x 12,5 mm fermacell + dřevovláknitá deska 10 mm) nebo Powerpanel TE.

Bezpečná konstrukce podlahy fermacell pro velkoformátové obklady

Perfektní pro velkoformátové obklady: podlahové prvky fermacell s kašírováním z dřevěného vlákna na voštině s podsypem jsou ideální pro tlumení hluku u stropů z dřevěných trámů

Bezpečná konstrukce podlahy fermacell pro velkoformátové obklady
Bezpečná konstrukce podlahy fermacell pro velkoformátové obklady

Zpracování velmi dlouhých a velmi úzkých formátů v typickém vzhledu dřeva. Fermacell i v tomto případě nabízí ucelené řešení pro oblast aplikace 1 a oblast aplikace 2, která zaručují bezpečnou pokládku na podlahových prvcích fermacell, stejně jako na cementovláknitých prvcích Fermacell Powerpanel TE.

×

Přihlašte se na certifikační školení!

Kapacita školení pro realizační firmy je omezená, tak nepropásněte svou šanci získat oprávnění k montáži protipožárních a akustických konstrukcí fermacell®
Zaregistrovat se můžete ZDE
×