50 let sádrovláknitých desek fermacell® - desek, které změnily svět stavebnictví

50 let sádrovláknitých desek fermacell® - desek, které změnily svět stavebnictví

21.01.2022
 
FermacellV roce 1971 sjela z výrobní linky první sádrovláknitá deska fermacell®. Díky převratným inovacím změnila od té doby tato deska zásadně suchou výstavbu i dřevostavby. Značka, která dnes patří společnosti James Hardie Europe GmbH, je dnes jednou z nejznámějších značek stavebních materiálů vůbec a stala se synonymem pro sádrovláknité desky.
 
V květnu 1971 sjela z výrobní linky v prvním závodě fermacell® v německém Salzgitter-Heerte obzvláště stabilní sádrokartonová deska, která se zapsala do historie stavebních materiálů: dlouho předtím, než se obecně začaly řešit otázky stavební biologie, byla tato deska vyráběna výhradně na bázi ekologických surovin – recyklovaných papírových vláken, sádry a vody – a bez jakýchkoli přísad lepidel, čímž byl v předstihu předznamenán nový trend. Novinkou však nebyla pouze ekologická výroba: díky speciálnímu výrobnímu postupu a homogenní směsi přírodních surovin byly sádrovláknité desky stabilní, pružné a zároveň odolné vůči mechanickému namáhání. Tyto nové typy desek byly nehořlavé, odolávaly vlhkosti, daly se upevnit hřebíky i sponkami, a navíc byly výrazně tvrdší a pružnější než do té doby známé sádrokartonové desky. Uměly také zajistit dobré vnitřní klima.
 
Nová kombinace speciálních vlastností
Nové sádrovláknité desky však nebyly jen lepší než běžné sádrokartonové desky; ukázalo se, že jsou také vážnou alternativou k deskám na bázi dřeva. Sádrovláknité desky fermacell® lze totiž díky jejich vysoké stabilitě použít stejně jako dřevovláknité desky pro nosné i ztužující účely a lze je použít pro obložení a opláštění konstrukčních prvků (provozní třída 1 a 2 podle ČSN EN 1995-1, viz ČSN EN 1995-1-1:2010-10-Eurokód 5, Navrhování a provádění dřevěných konstrukcí; Část 1-1, Všeobecně).
 
Dokonce i jednovrstvé konstrukce vykazují v kategoriích zvukové izolace, zdravého bydlení, požární odolnosti a statiky přinejmenším stejné a ve většině případů dokonce výrazně lepší vlastnosti než konstrukce s dvouvrstvým obložením z desek na bázi dřeva a sádrokartonu. Bezproblémové je i upevnění těžkých břemen: 12,5 mm silná deska fermacell® snese konzolové zatížení až 50 kg (0,5 kN) na jeden upevňovací bod.
 Fermacell
Rychle rostoucí poptávka
Uvedení inovativních desek na trh se brzy setkalo s úspěchem a v Münchehofu (cca 70 km jižně od Hannoveru) byla postavena nová továrna. Téměř přesně deset let po uvedení první sádrovláknité desky na trh tady v roce 1981 vyjely první velkoformátové desky. V roce 1992 byla spuštěna druhá výrobní linka. Závod na výrobu fermacell® v Münchehofu je dnes největším výrobním závodem a je vysoce automatizovaný. 
 
Sádrovláknité desky fermacell® se vyrábějí také v závodě v Bádensku-Württembersku a v nizozemském Wijchenu, který zahájil výrobu v roce 1993. V roce 2013 byl také uveden do provozu nový výrobní závod ve městě Orejo nedaleko kantabrijského hlavního města Santander na severu Španělska. Odtud jsou zásobovány především trhy suché výstavby ve Francii a Velké Británii a tradiční země dřevostaveb ve Skandinávii. Protipožární desky Aestuver® se vyrábějí v továrně v Calbe od roku 2002.
 
Pokračující úspěch
Za posledních 50 let vyvinula společnost fermacell® zajímavé a inovativní výrobky, které byly a jsou na trhu velmi úspěšné. Díky průkopnickým inovacím se fermacell® stal jednou z nejznámějších značek stavebních materiálů v Evropě.
 
Četné inovace a cílená a odborná podpora zákazníků v segmentech dřevěných, sádrokartonových a fasádních konstrukcí nebo rekonstrukcí a z toho vyplývající vynikající cit pro potřeby trhu zajišťují i dnes velký úspěch společnosti fermacell®. Nejlepší ocenění tohoto úspěchu: značka byla již třikrát za sebou jmenována jednou z nejlepších německých značek stavebních materiálů ve studii, kterou provedl Institut pro management a hospodářský výzkum (IMWF) jménem společnosti Focus Money.
 
James HardieV roce 2019 byla značka fermacell® začleněna do společnosti James Hardie Europe GmbH. Vláknocementová řešení předního světového výrobce high-tech stavebních materiálů jsou dokonalým doplňkem osvědčeného portfolia výrobků fermacell®. Kombinací sádrovláknitých desek fermacell® s obkladovými deskami Hardie® Plank a Hardiel® Panel lze nyní nabídnout celé stěnové systémy pro kvalitní suchou a dřevěnou výstavbu.
 
Nová společnost James Hardie Europe GmbH vždy drží prst na tepu doby. Dobře naplněná inovační platforma je základem pro neustálý vývoj nových a inovativních produktů – s novými řešeními pro témata budoucnosti, jako je katalog hybridních staveb, vynikajícími inovacemi, jako jsou fasádní fošny Hardie® VL nebo nejmodernějšími digitálními procesy řízení, které přinášejí kvalifikované vedení našim obchodním zákazníkům.
 
×

Přihlašte se na certifikační školení!

Kapacita školení pro realizační firmy je omezená, tak nepropásněte svou šanci získat oprávnění k montáži protipožárních a akustických konstrukcí fermacell®
  • 6 x v ČR
  • ve spolupráci se Stavebninami DEK

  • Pod záštitou Cechu suché výstavby ČR
Zaregistrovat se můžete ZDE
×