Firma VESPER FRAMES postavila s fermacellem v Norsku ekologické a energeticky aktivní rodinné domy

Česká firma VESPER FRAMES přijala nelehkou výzvu a pustila se developerského projektu ve dvou norských lokalitách: první v Hurdalu 70 km od Osla a druhou v Kirkenes, daleko za polárním kruhem. Stavební desky fermacell, zabudované v prefabrikovaných elementech, tak urazily z Rýmařova více než 3000 km.

V Hurdalu bylo postaveno pět rodinných domů a čtyři dvojdomky, v Kirkenes pak dva dvojdomky. Autorem architektonického návrhu byla norská společnost Stilla Utvikling AS, která má dlouholeté zkušenosti s trvale udržitelným bydlením a která se aktivně účastní na projektu Hurdalssjøen Økologiske Landsby (Ekologická vesnice v Hurdalu). Výstavba probíhala od září 2014 do dubna 2015 a celý projekt byl založen na myšlence vybudování nového bydlení v rámci trvale udržitelného rozvoje. Proto byly v domech použity co nejvíce přírodní materiály a materiály, které v sobě neobsahují zbytečná lepidla a další látky. Dohled nad výběrem materiálů byl ze strany norského zadavatele velmi přísný. Domy byly navíc postavené v takovém energetickém standardu, že i v norských klimatických podmínkách byly plusové.

Ing. Petr Novák z VESPER FRAMES k nárokům norského investora dodal: „Prakticky na každém místě v budově se řešilo, zda materiál, který byl v daném místě použitý, nemá více ekologickou variantu. Z tohoto pohledu neměly stavební desky fermacell žádný problém a také proto byly na projektu použity. Samotná výroba a složení desek je velmi šetrné k životnímu prostředí a navíc se z desek nemůže vypařovat žádný formaldehyd, jako je tomu u lepených desek na bázi dřeva.“

Samotné složení stěn názorně ukazuje, jak se ekologickou stránku u norských domů dbalo.

Exteriér >> interiér:

  • dřevěný obklad (buď neošetřený, nebo natřený ekologickým nátěrem, splňujícím nejpřísnější ekologická a zdravotní kritéria)
  • rámová konstrukce ze Steico nosníků, izolovaná dřevovláknitou izolací
  • z interiéru byl podle typu domu a přání klienta použit buď dřevěný obklad, nebo desky fermacell.

V domech byly navíc sádrovláknité desky fermacell použity i ve formě podlahových prvků. V podmínkách, které v lednu při výstavbě vládly (-30°C), by byly mokré procesy prakticky neaplikovatelné.

Fotogalerie - exteriér


Fotogalerie - interiér