Zpravodajství ČT 24 informuje o receptu RD Rýmařov na propad stavebnictví

Na konci srpna zveřejnil portál České televize článek o společnosti RD Rýmařov, která v konstrukcích svých dřevostaveb ve velké míře používá sádrovláknité materiály fermacell. Ústředním tématem článku bylo zvládnutí hospodářské krize, seznámení se 40letou historií firmy a s nejúspěšnějším domem NOVA 101, který se stal v době hospodářské a stavební recese skutečnou hvězdou.
 
Krize dolehla na stavebnictví velmi tíživě -  podle ČSÚ byla stavební produkce v květnu 2013 o 33,4 % pod úrovní roku 2008. Zatímco těsně před vypuknutím finanční krize (v prvním pololetí 2008) uzavřely české stavební firmy 115 tisíc zakázek, za stejné období letošního roku to bylo jen necelých 55 000 zakázek!

 

 

 
Jak na pokles trhu reagovala společnost RD Rýmařov? Poučila se ze zkušeností z německého trhu a vytvořila dům, který si lidé mohli dovolit pořídit i v době recese. Díky spolupráci s dodavateli (včetně společnosti Fermacell) a finančními ústavy vznikl v roce 2009 prozatím nejoblíbenější typový dům NOVA 101, neboli „stojednička“. Prostorný rodinný dům o dispozicích 5 + 1 s garáží poskytuje dostatek místa pro velkou rodinu, a to za necelé 2,5 milionu korun. Vnější i vnitřní stěny jsou oboustranně opláštěny sádrovláknitými deskami fermacell. V době krize tvořila „stojednička“ 70 % výrobní kapacity, což firmě dalo příležitost proniknout i na polský trh, který byl vůči dřevu jako netradičnímu stavebnímu materiálu, velmi nedůvěřivý. Expanze na zahraniční trhy míří na všechny světové strany - v Rakousku se RD Rýmařov například prezentovala projektem kongresového centra Stollhof u Vídně, které se stalo největší a nejdražší stavbou, jakou kdy rýmařovský podnik postavil. Projekt pomohl rýmařovskému podniku k dalším zakázkám, například ve Vídni teď staví 31 rodinných domů a deset bytových domů.

 

 

Na rodinný dům NOVA 101 se však firma nespoléhá. Aby obstála v konkurenci a mohla nabídnout svým zákazníkům to nejlepší, vybudovala společně s fakultou Technické univerzity v Ostravě inovační centrum, ve kterém testuje použité materiály a nové konstrukční systémy. Díky tomuto centru navázala spolupráci s firmou Siemens a výsledkem je nový typový dům KUBIS 631, který si stojí necelé 2 miliony, a to s DPH a základovou deskou!

 

 

Recept na krizi v podání RD Rýmařov i díky dobré a úzké spolupráci s firmou Fermacell funguje - v loňském roce postavila společnost 485 domů (druhý nejvyšší počet za posledních 10 let).

Přečtěte si celý článek na webových stránkách České televize a na webu RD Rýmařov.