Moduly firmy FAGUS s materiály FERMACELL slouží jako maloobchodní prodejna v Grónsku

Slušovický FAGUS, významný výrobce kontejnerů a modulů a specialista na modulární výstavbu, odstartoval své aktivity v Grónsku v říjnu 2012 výstavbou maloobchodu se sklady v osadě Niaqornat v Baffin Bay na jihozápadním pobřeží Grónska. Realizovaná sestava nové prodejny s potravinami a dalšími základními potřebami se skládá z 15 kontejnerů a na opláštění obvodových stěn, příček a podhledů byly použity sádrovláknité desky FERMACELL v tloušťkách 12,5mm a 15mm.

 

Niaqornat je původní osada, která má přibližně padesát domů. Obyvatelé se živí lovem ryb, které zpracovávají a posílají do obchodní sítě jak v Grónsku, tak v Evropě a Americe. Moduly FAGUS s opláštěním deskami FERMACELL i tady prokázaly své výborné vlastnosti a realizační tým ze Slušovic potvrdil schopnosti zvládnout výstavbu i v náročných podmínkách Grónska. Výstavba dalších objektů s moduly FAGUS tak bude pokračovat v nejbližších letech po celém jihozápadním pobřeží.

 

Moduly firmy FAGUS s materiály FERMACELL slouží jako maloobchodní prodejna v Grónsku Moduly firmy FAGUS s materiály FERMACELL slouží jako maloobchodní prodejna v Grónsku Moduly firmy FAGUS s materiály FERMACELL slouží jako maloobchodní prodejna v Grónsku

 

Budova maloobchodní prodejny v Niaqornatu byla projektována pro náročné klimatické podmínky, s dodatečnou izolací pod dřevěnou fasádou z norského smrku. Tato pilotní stavba měla za úkol prověřit všechny části projektu, počínaje komunikací s projektanty a architekty v Grónsku, přes náročnou lodní přepravu na místo stavby až po montáž v desetistupňových mrazech. Jednotlivé moduly byly po měsíci od opuštění výrobní linky dopraveny do Niaqornatu bez poškození. Na připravené základy byly moduly dopravovány pomocí vysokozdvižného vozíku, což by bylo náročné i v běžných podmínkách s upraveným příjezdem ke stavbě. Místní lidé vše zvládli bez problémů a s úsměvem, ostatně ten je po celou dobu realizace neopouštěl. Stavba včetně sedlové střechy byla dokončena za 40 dní.

 

Moduly firmy FAGUS s materiály FERMACELL slouží jako maloobchodní prodejna v Grónsku Moduly firmy FAGUS s materiály FERMACELL slouží jako maloobchodní prodejna v Grónsku

 

Slavnostního otevření se zúčastnili místní obyvatelé, zástupci obchodní sítě, pro kterou FAGUS obchod postavil a členové vládních úřadů. Přestřihnutí pásky provedl nejstarší obyvatel osady Niaqornat, který také zavzpomínal na dobu před více než 80-ti lety, kdy jako malý chlapec jezdil s otcem na moře, aby obstarali jídlo pro svou rodinu. Nyní je vše k dostání v obchodě v dostatečně širokém sortimentu a množství.