Bydlení v pyramidě od Vesper Frames s materiály fermacell se stalo po výhře v loterii skutečností

Konstrukci nové unikátní a individuálně navržené dřevostavby z dílny Vesper Frames tvoří klasická rámová sendvičová konstrukce s 12,5 mm deskami fermacell. Aby nedocházelo ke zbytečným časovým prodlevám, byly i podlahy řešeny suchou cestou s podsypem a podlahovými prvky fermacell.

Na počátku této realizace stálo velké štěstí a touha investorky po novém bydlení, které mělo sloužit nejen jako střecha nad hlavou, ale také jako místo, které jí pomůže k uzdravení. Proto svou pozornost upnula ke tvaru pyramidy, které v sobě mají koncentrovat pozitivní a léčebnou energii. Energetický potenciál pyramid je předmětem nejednoho vědeckého výzkumu, ale nyní hlavně podnětem pro stavbu domu, který během několika posledních měsíců vyrostl v Rýmařově.

 

 

Velká dávka pozitivní energie hrála stěžejní roli v tomto projektu už od jeho začátku. Investorka na stavbu svého vysněného pyramidového domu neměla prostředky, ty však v roce 2012 vyhrála v loterii a její sen se tak začal naplňovat. Současně však nebylo jednoduché najít ani firmu, která by byla schopná pyramidu navrhnout a postavit.

Zdánlivě jednoduché zadání domu ve tvaru pyramidy limitoval nejen přesně stanovený rozpočet, ale i velikost pozemku, na kterém měla být pyramida postavena. Tvar pyramidy má navíc velmi špatný poměr zastavěné plochy k ploše užitné. Bylo proto nutné najít takové řešení, které zachová tvar pyramidy, vytvoří dostatečně velkou plochu pro život investorky a její dcery a přitom bude dodržen rozpočet.

„Nejdříve jsme se museli s problematikou pyramid blíže seznámit, abychom už od začátku pracovali se správným poměrem stran pyramidy a její orientací na pozemku. Tyto parametry má dům naprosto stejné jako u známých pyramid v Egyptě. Po pár náčrtech a hodinách studia, vznikl návrh, se kterým byla spokojena nejen investorka, ale i my jako architekti,“ říká Michal Šopík z firmy Vesper Frames.

 

 

Výsledkem je dům ve tvaru pyramidy s vloženým kvádrem a užitnou plochou 64 m². Přízemí obsahuje řešení 2+KK a druhé podlaží ložnici s meditačním prostorem ve špici pyramidy. Ve výsledku se tedy jedná o 3+KK za necelé 2 miliony Kč a to v provedení na klíč.

Konstrukci stěn dřevostavby tvoří rámová sendvičová konstrukce - skladba ve směru z interiéru do exteriéru:
Fermacell 12,5 mm, parozábrana, izolovaný rám z KVH 120 mm, Fermacell 12,5 mm, termofasáda z ESP 107 mm.

Skladba podlah - ve směru od základové desky po nášlapnou vrstvu:
vyrovnávací podsyp Fermacell 20 mm, podlahový polystyren 150 mm, podlahové prvky Fermacell 2 E 22, kročejová izolace, plovoucí podlaha.

Stěny a stropy byly prefabrikovány ve výrobním závodě a díky tomu zabrala montáž díla na klíč pouhé 3 týdny. Základem pro střešní plášť pyramidy jsou 4 nárožní krokve, které vynáší zbytek izolované konstrukce střechy.

 

 

Poděkování si zaslouží vedoucí stavebního úřadu v Rýmařově, která měla pro investorku pochopení – bez jejího chápavého a vstřícného přístupu by tento netradiční projekt nevznikl. Velký dík patří i asistentce investorky a firmě Vesper Frames, která dokázala unikátní stavbu navrhnout, vyprojektovat a postavit.