První nulový dům s celodřevěnou konstrukcí NOVATOP v ČR

První nulový dům s celodřevěnou konstrukcí NOVATOP v ČR

V říjnu 2010 se začala stavět na Vysočině nulová dřevostavba s krytým bazénem z plně ekologických materiálů.

Tento u nás zatím ojedinělý projekt pochází z dílny brněnské společnosti Vize Ateliér a hlavní roli při její realizaci dostalo dřevo a NOVATOP, ojedinělá technologie celodřevěných velkoformátových panelů, která odpovídá přísným kritériím pro stavění pasivních staveb. Díky důrazu tvůrců tohoto rodinného domu na ekologii, energii a mikroklima byly v interiéru použity sádrovláknité desky FERMACELL greenline.

 

Ing. Rostislav Kubíček z Vize Atelier, jeden z hlavních tvůrců projektu, na téma vnitřního prostředí domu řekl: „Vnitřní prostředí domu a pocity člověka v něm jsou ovlivněny spoustou faktorů – převážně teplotou, vlhkostí a čistotou vzduchu a teplotou okolních povrchů. Tyto vlastnosti jsou ovlivněny jak materiály použitými pro stavbu, tak technickým zařízenim. Pro větráni prostor rodinného domu je použita vzduchotechnická jednotka s rekuperací tepla a vlhkostí s účinností 93 % pro teplo a 65 % pro vlhkost. Prostory jsou proto 24 hodin denně větrány čerstvým vzduchem tak, že v průměru jednou za 3 hodiny dojde k výměně veškerého vzduchu v domě. Důležitá je regulace vlhkosti vzduchu a pohlcování nečistot. Proto jsou v domě použity materiály jako hliněné nepálene cihly, hliněné omítky, ovčí vlna a sádrovláknite desky Fermacell greenline s látkou na bázi kreatinu. Tyto materiály dokáži vlhkost rychle akumulovat, když je jí nadbytek (při koupání, vaření, sušení prádla atp.), a poté pozvolna vydávat, když je jí v interiéru nedostatek. Zmíněné materiály navíc obsahují kreatin (či látky na jeho bázi), který je schopen pohlcovat nečistoty z ovzduší – formaldehyd, ozon apod.).

 

K použití masivních dřevěných panelů NOVATOP došli architekti i investoři postupně. Investorům byly přírodní materiály příjemné, ale o existenci systemů z dřevěných masivních panelů a jeho výhodách věděli jen tvůrci. NOVATOP byl vybrán hned z několika důvodů – firma AGROP NOVA, která jej vyrábá, je českým výrobcem a její výrobní závod je poměrně blízko, navíc má ověřená a certifikovaná řešení a řadu úspěšných realizací energeticky úsporných dřevostaveb v tuzemsku i zahraničí. To byla velká výhoda, ostatně praktické výhody tohoto systému předvedl investorům na již zrealizovaných stavbách osobně pan Biskup, majitel firmy Dřevostavby Biskup, která je certifikovanou realizační firmou, stavící ze systeému NOVATOP. Další informace a fotogalerie jsou dostupné na www.novatop-system.cz. Podrobnosti o výhodách a vlastnostech desek FERMACELL greenline pak na www.fermacell-greenline.cz.