Archiv 2010

Rekonstrukce fasády dvougeneračního rodinného domu s deskami FERMACELL Powerpanel H2O

Ing. Petr Franců, projektant a investor v jedné osobě, řešil dodatečné zateplení svého dvougeneračního rodinného domu v rámci programu "Zelená úsporám". Při návrhu fasády a samotné realizaci využil své znalosti a zkušenosti s materiály FERMACELL, realizaci navíc zajišťovala firma VAFR z Jablonce nad Nisou, která je školeným FERMACELL EXPERTem.

Výsledkem je nová fasáda s cementovláknitými deskami FERMACELL Powerpanel H2O s přiznanými spárami. Objekt se nachází ve starší rodinné zástavbě v Jablonci nad Nisou, ve které se díky nové fasádě s deskami FERMACELL nedá přehlédnout. Každopádně se tady ing. Francovi podařilo realizovat vzhledem i parametry unikátní řešení. Cementovláknité desky FERMACELL Powerpanel H2O tloušťky 12,5 mm se sraženou svislou hranou jsou umístěny na 4 mm podkladním profilu z EPDM pryže, která se vyznačuje vynikající odolností vůči chemickým látkám či povětrnostním vlivům. Svislý dřevěný rošt je realizován z tloušťkově egalizovaného modřínu 100 x 40 mm a mezi zdivem a dřevěným roštem je 100 mm silná izolační PUR deska.

 

Prohlédněte si fotogalerii z rekonstrukce:

FERMACELL Powerpanel H2O jsou cementem pojené desky z lehkého betonu s vyztužující sendvičovou strukturou, jako vyztužení je použita mřížková tkanina ze skelných vláken, odolných vůči alkáliím. Díky čistě minerálnímu složení jsou tyto desky nehořlavé a splňují požadavky na třídu reakce na oheň A1. V konstrukcích vnějších stěn budov lze tyto desky využít jako nosné desky omítky ve větraných předsazených fasádách (třída provozu 3 dle ČSN EN 1995-1-1) nebo formou přímého opláštění bez požadavků na statiku nebo účinnou trvalou ochranu proti klimatickým vlivům (třída provozu 2 dle ČSN EN 1995-1-1). V tomto případě plní funkci nosné desky pro schválený kontaktní zateplovací systém nebo desky s omítkovou povrchovou úpravou či barvou ve chráněné exteriérové oblasti bez přímého kontaktu s povětrnostními vlivy (např. stěny a předsazené stěny v podloubích, průjezdech, parkovacích stáních, garážích). Cementovláknité desky FERMACELL Powerpanel H2O mají na fasádách široké možnosti uplatnění a velmi dobře to ostatně dokumentuje i prospekt "Konstrukční detaily fasád s přiznanými spárami - FERMACELL Powerpanel H2O".

 

Rekonstrukci prováděla firma VAFR z Jablonce nad Nisou. Valdemar Macek a Alfréd Neumann se zabývají stavební činností a mají bohaté zkušenosti ze zateplování fasád domů i s montáží sádrokartonových a sádrovláknitých desek. Osvědčení o absolvování školení montáže systému FERMACELL v suché výstavbě je jedním z řady certifikátů, které oba zástupci firmy doposud absolvovali a které dává investorovi jistotu kvality odvedené práce.

 

Pro ing. Franců není materiál FERMACELL žádnou novinkou, spolupracuje i s některými výrobci dřevostaveb, kteří používají FERMACELL ve svých konstrukcích rodinných domů - například firma DBH s.r.o. Doksany, firma Roman Polák Kokonín nebo firma ŽAKO Jablonec nad Nisou. Při návrhu fasády a samotné realizaci využil Ing. Franců velmi dobré spolupráce s týmem Fermacell, jmenovitě projektovým konzultantem Ing. Jaroslavem Benákem, aplikačním technikem Klausem Křeválkem a oblastním vedoucím Pavlem Šmídkem. Dodávku materiálu zajistila firma WOODCOTE CZ a.s., pobočka Liberec.