Archiv 2008

Desky FERMACELL slouží i na nejrychleji realizovaném fotbalovém stadionu v Německu

Zázemí fotbalového stadionu SV Wehen - Wiesbaden, který nese jméno BRITA Arena, bylo realizováno kontejnerovými moduly slušovické firmy FAGUS, která pro vnitřní opláštění svých kontejnerů využívá sádrovláknité desky FERMACELL od společnosti Xella Trockenbau-Systeme Praha.

"Fotbalový klub, který se odnikud dostal do 2.Bundesligy, potřebuje stadión. A sice během 4 měsíců. Německý fotbalový klub SV Wehen-Wiesbaden hrával dosud pouze se zvláštním povolením na venkovském hřišti takřka bez tribun. Nyní má v plánu postavit během pouhých 16 týdnů stadión pro zhruba 13 000 diváků. Aby mohl být tento záměr vůbec realizovatelný, musí být povoláni profesionálové: Vedoucí projektu Matthias Schöner již stavěl ALLIANZ Arénu v Mnichově. Nyní je projekt sice řádově několikrát menší, ale časový plán o to ambicióznější. Tribuny budou vyhotoveny z ocelové trubkové konstrukce, funkční budova z kontejnerových modulů a také infrastruktura kolem nové BRITA Arény, jak se bude stadión jmenovat, není pro takovou stavbu připravena. Vedení v elektrické síti nestačí pro vyhřívaný trávník. Komplikace, jejichž zvládnutí znamená boj s časem, protože každý zápas odehraný na cizím stadionu ztrácí klub mnoho peněz i prestiže."

 

Takto byla avizována reportáž německé satelitní stanice PRO7 - "Nejrychlejší stavba v Německu: Vybudování stadiónu za čtyři měsíce". Během takové doby někdo nepostaví rodinný dům, natož pak stadión.

 

Firma FAGUS CZ se podílela na tomto projektu výstavbou funkční budovy včetně kabin, sprch, VIP-lóží a také zázemím pro fanoušky, jako např. pokladny, občerstvení, toalety apod. Vzhledem k termínu dokončení bylo totiž rozhodnuto postavit tuto budovu z kontejnerových modulů.


V květnu začaly výkopové práce, v polovině června obdržela česká společnost objednávku a již koncem července byly dodány první kontejnery. Jednalo se celkem o 170 modulů, z nichž 136 kusů tvořilo funkční budovu. Kontejnery byly složeny na budoucí hrací ploše a přenášeny těžkotonážním jeřábem přes napůl hotové tribuny. Jen tak mohly být splněny stanovené termíny. Všechno muselo splňovat přísná kritéria německé Bundesligy a být plně funkční, jinak by stadion nedostal povolení k provozu.


Přes všechny překážky a posunutí termínu bylo slavnostní otevření BRITA-Arény uskutečněno 11.10.2007, kdy se domácí klub SV Wehen Wiesbaden utkal s Borussií Dortmund v přátelském zápase.


Stadion s kapacitou 12.920 diváků má dvě tribuny - pro 6178 stojících fanoušků jsou k dispozici dvě tribuny o rozměrech 70 x 12m, pro 6008 sedících diváků dvě tribuny o velikosti 105 x 16 m.

Projekt: Architekturbüro Albert Speer und Partner, Frankfurt
Realizace: Nüssli Deutschland, Roth (Norimberk)
Dodavatel kontejnerových modulů: FAGUS CZ, Slušovice
Dodavatel vnitřního opláštění modulů: Xella Trockenbau-Systeme, org. složka Praha
Doba výstavby: 6.6.2007 - 11.10.2007