Archiv 2007

FERMACELL Montovaná stavba 2006 - v soutěži vyhrál Dům TENDENCE

Vzorový dům TENDENCE společnosti Atrium Horažďovice stojí v Průhonicích jen několik měsíců, přesto si za tuto krátkou dobu získal pozornost odborných redakcí i veřejnosti. Jedním z posledních úspěchů je i vítězství v prvním ročníku soutěže FERMACELL-Montovaná stavba 2006, kterou vyhlásila na začátku loňského roku společnost Xella, systémy suché výstavby, dodavatel sádrovláknitých desek FERMACELL.

Výsledky prvního ročníku soutěže vyhlásil ředitel Xella systémy suché výstavby, ing. Miloš Kincel na závěr odborné konference Dřevostavby a Fermacell 2007, která proběhla dne 23.1. 2007 v Třebíči.
Desky FERMACELL používá společnost Atrium na opláštění vnějšího obvodového panelu, původně byly v konstrukci montovaných domů z Horažďovic tyto desky použity pouze na vnější straně (tloušťka FC desek je 12,5mm), od loňského roku jsou součástí i konečného opláštění panelu v interiéru.

 

 

Dřevostavby společnosti Atrium si získaly renomé mimo jiné i díky třicetileté záruce na konstrukci či pozoruhodnými tepelněizolačními vlastnostmi (tepelný odpor v řezu tepelnou izolací v obvodové stěně dosahuje hodnoty R>4,7), takže patří mezi energeticky úsporné domy. Firma Atrium je navíc na trhu známá jako jedna z mála firem, která neustále inovuje a vylepšuje svůj konstrukční systém - za posledních pět let jej výrazně obměnila a inovovala na základě vzniku nových materiálů, technologií či nejmodernějších poznatků z oblasti dřevostaveb. V února 2006 razantně změnila konstrukci obvodové stěny a posunula tak kvalitu systému o stupeň dále. Rozšířila tloušťku obvodové stěny o 40 mm vzduchovou mezeru, která je připravená pro provádění instalací. V obvodové stěně se tak již nemusejí používat vzduchotěsné elektrokrabice nebo utěsňování prostupů kabelů, při vrtání pro krabice již nedochází k porušení parozábran. Navíc je možná větší flexibilita zákazníka při určování místa pro elektrozásuvku nebo vypínač a to i na stavbě. Připevňováním různých materiálů na stěnu ( např. radiátory, obrazy, kuchyňská linka, dekorační materiály, atd.) se neporušuje parozábrana a nesnižuje se tak hodnota vzduchotěsnosti domu. Detaily pro dodržení určité míry vzduchotěsnosti domu jsou navíc lehce zpracovatelné.

 

Podle jednatele firmy Atrium ing. Oldřicha Šebka firma velmi dlouho přemýšlela, jaký materiál použije na konečné opláštění stěny v interiéru. Nakonec, po zhodnocení vlastností jednotlivých deskových materiálů, byla vybrána sádrovláknitá deska FERMACELL 15 mm: "Firma Xella-TBS má výborně zpracované technické a statické podklady k těmto deskám a vlastní velmi rozsáhlé materiály k certifikaci těchto desek, deska má výborné protipožární vlastnosti. Navíc FERMACELL splnil i náš požadavek, aby jedna hmoždinka v desce udržela zatížení 50 kg.", uvedl k výběru desek FERMACELL ing. Šebek.

Vzorový dům TENDENCE navrhl pro společnost Atrium ing. arch. Vlastimil Mulač - Atelier Mulén spol. s r.o.: "Vlastní objekt je tvořen dvěma hmotami (hranol a střecha), které jsou vzájemně propojeny proskleným komunikačním prvkem. Hmotová struktura je záměrně rozčleněna na dvě části, aby evokovaly možnost přizpůsobení se okolní zástavbě. Tyto části lze navíc využít jako samostatné domy." Vzorový dům Tendence o zastavěné ploše 149 m2 a obytné 240 m2 je realizován systémem celostěnových sendvičových panelů na bázi dřeva v rozměrech přizpůsobených rozměru domu. Obvodové opláštění tvoří dřevěná konstrukce s minerální vatou, dále polystyren, rošty, fasádní desky Cembonit (na části domu se sedlovou střechou) a obklad s modřínovými hranoly (na části domu ve tvaru hranolu). Jako střešní krytina slouží betonové tašky Bramac, na ploché střeše je použita mPVC fólie Flatron.

 

Příjemnou tepelnou pohodu v domě zajišťuje spojení úsporného topného systému a i samotných technických parametrů domu. Důležitou součástí nadstandardní výbavy je inVENTer - větrání s rekuperací. Decentrální ventilace se zpětným získáváním tepla se používá v kombinaci s teplovodním vytápěním, přičemž oba systémy pracují na sobě nezávisle. Vysoce výkonný větrací systém odvádí výpary, škodliviny a vlhkost ze vzduchu, aniž je k tomu zapotřebí potrubní systém, mimo to zcela eliminuje problémy se suchým vzduchem.

Dům je vybaven úspornými solárními kolektory, které ohřívají vodu v kumulační nádrži, z níž proudí voda do podlahového topení, konvektorů pod okny i do radiátorů v podkroví. Regulační jednotka tohoto systému obsahuje ekvitermní čidlo, reagující na venkovní teplotu. V technické místnosti je dále ovládání centrálního vysavače a odtud automatické řízení úsporného provozu zalévání zahrady. K tomu v první řadě slouží jímka s dešťovou vodou, v případě sucha se automaticky začne čerpat voda ze studny nebo z vodovodního řadu. Dům TENDENCE má strukturovanou kabeláž - v rámci jednoho centrálního vedení funguje hned několik samostatných okruhů, ať jde o televizní signál nebo přípojky na telefon či počítač a internet. Dům má klasickou elektroinstalaci, ale veškerá svítidla se dají ovládat i pomocí spínače integrovaného v kování designových klik, nebo také pomocí dálkového ovladače.

 

Všichni zájemci o výstavbu rodinného domu si vzorový dům Tendence mohou prohlédnout denně od 10 do 18 hodin na Kunratické ulici v Průhonicích.