Archiv 2011

Sádrovláknité desky FERMACELL na energeticky nejefektivnější kancelářské budově světa

Sádrovláknité desky FERMACELL na energeticky nejefektivnější kancelářské budově světa

Stavbou svého firemního sídla v rýnsko-hessenském městě Wörrstadt v letech 2008 až 2010 stanovil německý koncern juwi, největší světový dodavatel řešení v oblasti obnovitelných energií, zcela nová měřítka na moderní kancelářské budovy. Díky důslednému používání obnovitelných zdrojů energie představuje tento nový kancelářský komplex působivou realizaci vize zásobování energií z čistě obnovitelných zdrojů. Nové sídlo je realizováno jako dřevostavba a dřevěná spodní konstrukce je opláštěná sádrovláknitými deskami FERMACELL.

Unikátní řešení firemního sídla koncernu juwi ve Wörrstadtu

 

 

Stavební systém budovy juwi tvoří masivní dřevěné panely,
opláštěné sádrovláknitými deskami FERMACELL

 

 

 

 

Energeticky efektivní kancelářská budova juwi je realizována
jako dřevostavba

 

 

 

 

 

První etapa se stavěla od ledna do června 2008 a bylo
na ní použito cca 1600 m3 dřeva

 

 

 

 

Stav realizace budovy juwi v dubnu 2008

 

 

 

 V unikátním objektu jsou sádrovláknité desky FERMACELL použity hlavně z důvodu plnění náročných požadavků na požární bezpečnost, statiku a akustiku v oblasti obvodových stěn, dělících a vnitřních stěn a příček. Deskami FERMACELL jsou opláštěny i podhledy. Stavební systém tvoří masivní dřevěné panely, opláštěné sádrovláknitými deskami FERMACELL, které slouží také jako účinná požární ochrana všech nosných částí stavby.

Architektura a výbava budovy byly koncipovány s cílem co nejefektivnějšího používání energií nebo úplného vyloučení použití energií. Solární elektřina, vyráběná na ploše 3.150 čtverečných metrů i úspornost strojů a přístrojů zajišťují, že budova produkuje více energie, než spotřebuje. Stavbou budovy byla pověřena společnost GriffnerHaus AG, podnik z rakouských Korutan s rozsáhlými znalostmi v oblasti stavby budov ze dřeva a skla i moderní kultury bydlení a kancelářských prostor. Po rekordní době výstavby pouhých šesti měsíců se mohli spolupracovníci firmy juwi v červenci 2008 nastěhovat do první dokončené etapy nového sídla. Sdružení Deutsche Umwelthilfe (DUV) (Sdružení pro pomoc životnímu prostředí) ocenila koncepci firemní centrály Německou cenou za ochranu klimatu. Inovační budova v průmyslové zóně Wörrstadt rychle přilákala zájem nespočetných skupin návštěvníků. Současně rostl počet zaměstnanců tak rychle, že kancelářská budova již po roce uvedení do provozu praskala ve švech. Prostřední část jižního rozšíření stavby – která je ze stavebního a architektonického hlediska identická s první částí – se podařilo uvést do provozu v srpnu 2009. Z důvodu výrazného růstu bylo zvětšené sídlo firmy v roce 2010 znovu rozšířeno - jižní část byla doplněna o levé a pravé křídlo. Obě dodatečné nové části budovy byly opět postaveny firmou Griffner s ekologickou dřevěnou konstrukcí.

 

 

Celkový pohled na kancelářský komplex po jeho dokončení v roce 2010

 

 

Jižní strana fasády budovy juwi

 

 

 

 

 

 

Jižní strana fasády budovy juwi podvečer

 

 

 

 

Solární fasáda jižní strany

 

 

 

Data a fakta objektu sídla firmy juwi ve Wörrstadtu

Plocha pozemku: 26 500 m²
Plocha kanceláří: cca 17 000 m²

Rozměry: severní část - 100 m šířka x 20-30 m hloubka x 12 m výška
jižní část 100 m šířka x 23 m hloubka x 12 m výška

Počet pracovních míst: ≥ 700

Stavební systém: konstrukce na bázi dřeva, firma GriffnerHaus AG
Stavební materiál: dřevěná spodní konstrukce opláštěná deskami FERMACELL
Stavební materiál fasády: modřín
Uvedení do provozu: červen 2010
Ocenění: Clean Tech Media Award 2009, Cena za životní prostředí spolkové země Porýní-Falcko, Německá cena za ochranu klimatu 2008 Popisky fotografií

 

Doplňující informace ke stavbě sídla firmy juwi ke stažení zde...